WordPress’te Yorumları Sayfalandırma

Dini Chat – WordPress Yorum Sayfalama

Çok fazla yorum içeren blog yazılarınızın diğer yayınlardan daha yavaş yüklendiğini fark ettiniz mi? Bunun nedeni, çok fazla yorum yüklenmesinin sunucu yükünü arttırması ve bu da ortalama sayfa yükleme sürenizi artırmasıdır.

Çok fazla yorum yapmak iyi bir şey çünkü kullanıcılarınızın içeriğinizle ilgili olduğu anlamına geliyor. En çok yorum yapılan yayınlarınız genellikle blogunuzdaki en popüler yayınlardır.

Ancak bir çok yorum web sitenizi yavaşlatıyorsa, SEO sıralamanıza zarar verebilir. O zaman WordPress yorumlarına sayfalama gelince kullanışlı hale gelir.

Bu yazıda, yükleme sonrası sürenizi hızlandırmak için WordPress’te nasıl yorum yazacağınızı göstereceğiz. En iyi bölüm, WordPress’te varsayılan bir özellik olarak gelmesi ve çok kolay olmasıdır.

WordPress’te Yorumlar Neden Sayfa Yapılmalı?

Yorum sayfalandırma, web sitenizin SEO sıralamasında önemli bir faktör olan web sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olur .

Kullanıcılarımızın çoğu, bazen çok fazla yorum yapan yayınların, okuyucularının sunucularının hafızasını tükettiğinden beyaz ölüm ekranını görmesine neden olabileceğini bildirdi .

‘Beyaz ölüm ekranına’ neden olmasa bile, çok fazla yorum yapan yazılar gerçekten çok yavaş olma eğilimindedir.

Yorum sayfalandırma, yorumları birden fazla sayfaya bölerek en çok yorum yapılan yayınlarınız için sunucu yükünü azaltır.

WordPress yorumlarınızı sayfalandırmanın başka bir nedeni de makalelerinizin anahtar kelime yoğunluğunu korumaktır. Yorumlar, yazınızın sayfasına çok fazla içerik ekler ve hedef anahtar kelimelerinizi her zaman yeterli miktarda içermeyebilirler.

Anahtar kelimelerin içeriğe oranı azaldığında, arama motorları yayınınızı doğru anahtar kelimeler için endeksleyemez .

Yorum sayfalaması, doğru kullanılmadığı takdirde olumsuz bir SEO etkisine de sahip olabilir. Temel olarak, WordPress her yeni yorum sayfası için URL’ler oluşturur. Arama motorları bunu ‘yinelenen içerik’ olarak kabul edebilir.

Bu sorun, arama motorlarını makalenizin kanonik URL’sine yönlendiren Yoast SEO eklentisi kullanılarak kolayca düzeltilebilir .

Şimdi yorum sayfalandırmanın avantajlarını ve dezavantajlarını tartıştığımıza göre, WordPress’te yorumları nasıl kolayca sayfalandırılacağına bir göz atalım.

WordPress Yorumlarını İki Adımda İfade Etme

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress yönetici alanınıza giriş yapmak ve Ayarlar »Tartışmalar sayfasına gitmek .

Ardından, ‘Yorumları sayfalara böl’ seçeneğine bakın. Buradan, her sayfada istediğiniz yorum sayısını ve bunları nasıl görüntülemek istediğinizi girmeniz gerekir.

Yorum

Kırmızı daire ile belirttiğim yere işaretliyorsunuz, ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık web sitenizde çok fazla yorum yapan herhangi bir popüler yayını ziyaret edebilirsiniz. Yorumların altındaki sayfalandırma bağlantılarını fark edeceksiniz.

Temanızın stiline bağlı olarak, sayısal sayfalama veya ‘Önceki / Sonraki’ yorum linklerini göreceksiniz.

Updated: 28 Mart 2019 — 15:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir