WordPress Gönderilerden Yazar Adını Silmek

WordPress Gönderilerinden Yazar Adı Nasıl Kaldırılır?

WordPress açık kaynaklı ve kocaman bir CMS sistemine sahip olduğu için bu konuyar duyarsız kalamadık, bildiğimiz konuları sizlerle paylaşmaya karar verdik, çünkü wordpress konusunda google’de oldukça karışık bilgiler bulunmaktadır. Neyse lafı fazla dolandırmaya gerek yok.

Yazar adını WordPress blog yazılarınızdan silmek istiyor musunuz? Normalde, blog gönderilerinin tarih ve kategori gibi diğer meta verilerle birlikte yazar adını göstermesi beklenir.

Ancak, bazı blog sahipleri, yazar adlarını blog yayınlarının yanında görüntülemek istemeyebilir.

Varsayılan olarak, WordPress’in yazar adını kaldırma seçeneği yoktur ve bir yayın yayınlamak için bir yazar seçmelisiniz.

Bu yazıda, WordPress yazılarınızdan yazar adını kolayca çıkarmanın iki yolunu göstereceğiz. Her yaklaşımın artılarını ve eksilerini de tartışacağız.

Yazar Adını Neden Kaldırmak İstiyorsunuz?

Yazar adı, WordPress yazılarınıza varsayılan olarak eklenen önemli bir meta veri türüdür. Okuyucularınızın blogunuzda içerik oluşturan yazarlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar.

Ancak, yazarın adını gizlemek isteyebileceğiniz zamanlar olabilir.

Örneğin: ekibinizdeki birden fazla personel her blog gönderisinde işbirliği yapıyorsa, o zaman iş için tek bir personeli ödünç vermek haksızlık gibi görünebilir.

Başka bir senaryoda, zaman zaman makale yazan birkaç yazar / serbest yazarınız olabilir, ancak blogunuz için tutarlı bir stil ve ses tutmak istersiniz.

Bununla birlikte, birden fazla yazarın arka planda çalışmasına izin verirken, WordPress yayınlarından yazar adını kolayca kaldırmak için çözümlere bir göz atalım.

Yöntem 1: WordPress Gönderilerinden Yazar Adını El İle Kaldırma

WordPress temanız, yazar adının blog yayınlarınızda ne zaman ve nasıl görüntüleneceğine karar verir. Temalar, bir eklentinin yazar adlarını kaldırmak için genel bir çözüm sağlamasını zorlaştıran bir işlem yapmak için birden fazla yaklaşım kullanır.

Temanızın yazar adını görüntülemesini önlemek için bazı kodları düzenlemeniz gerekecektir. Kod düzenleme konusunda sorun yaşıyorsanız, bunun yerine ikinci yöntemi deneyin.

İlk yöntem, WordPress tema dosyalarını düzenlemenizi gerektirir.

Not: Herhangi bir değişiklik yapmadan önce temanızın veya alt temanızın yedeğini aldığınızdan emin olun . Eğer bir şeyler ters giderse, bu kolayca değişiklikleri geri almanıza yardımcı olacaktır.

WordPress temaları, yazar adını görüntülemek için farklı kod varyasyonları kullanır. Yazarın adını tema dosyalarınızda göstermekten sorumlu olan kodu bulmanız ve silmeniz gerekir.

Bu kodu bulmak için en yaygın konumlar single.php, content.php, archive.php ve index.php dosyalarıdır.

Çoğu durumda, yazar adını veren kodu bulamazsınız. Bunun yerine, functions.php dosyasında veya template-tags.php dosyasında tanımlanan bir şablon etiketi bulacaksınız .

Örneğin, varsayılan Yirmi Ondokuz tema twentynineteen_posted_byyazar adını görüntülemek için işlevi kullanır . Bu işlev template-tags.php dosyasında tanımlanmıştır ve aşağıdaki kodu kullanır:

function twentynineteen_posted_by() {
        printf(
            /* translators: 1: SVG icon. 2: post author, only visible to screen readers. 3: author link. */
            '<span class="byline">%1$s<span class="screen-reader-text">%2$s</span><span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%3$s">%4$s</a></span></span>',
            twentynineteen_get_icon_svg( 'person', 16 ),
            __( 'Posted by', 'twentynineteen' ),
            esc_url( get_author_posts_url( get_the_author_meta( 'ID' ) ) ),
            esc_html( get_the_author() )
        );
    }
endif;

Yazar adını veren kodu bulduktan sonra silmeniz gerekir.

Örneğin, yukarıdaki koddaki kodu ikinci satırdan dokuzuncu satıra kadar silmeniz gerekir. Bundan sonra, kalan kod aşağıdaki gibi görünecektir.

1
2
3
function twentynineteen_posted_by() {
}
endif;

Yazar adı kodunu sildikten sonra değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın. Ardından dosyaları web sitenize geri yükleyin.

Şimdi değişikliklerinizi görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz:

Bu yöntem, yazar adınızı tüm yayınlarınızda gizler; ancak yazarın arşiv sayfaları değişmeden kalacaktır. Yazar arşiv sayfası, WordPress’in belirli bir kullanıcı tarafından yazılmış tüm makalelerin bir listesini oluşturduğu yerdir.

Yazarın arşiv sayfasını şunun gibi bir URL’de bulabilirsiniz:

https://example.com/author/samsmith/

Bu URL, arama motorları tarafından keşfedilebilir, bu, yine de bu sayfalara trafik alabileceğiniz anlamına gelir.

Yoast SEO eklentisini kullanarak yazar arşivlerini kolayca devre dışı bırakabilirsiniz . Eklentiyi yükledikten ve aktif hale getirdikten sonra, kontrol panelinize SEO »Arama Görünümü’nü görün ve ‘Arşivler’ sekmesini tıklayın.

Artık yazarın arşiv ayarlarını görebilirsiniz. Sitenizdeki Yazar Arşivlerini değiştirebilir ve yazar arşivlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Yoast SEO Yazar Arşivi Ayarları

Bunu yapmak, yazar arşivlerini devre dışı bırakır ve author-sitemap.xmlYoast SEO eklentisi tarafından oluşturulan dosyayı gizler .

Yöntem 2: WordPress Gönderileri Yayımlamak için Genel Yazar Adı Oluşturma

Bu yöntem yazar adını kaldırmaz, ancak geçici bir çözüm olarak kullanılabilir.

Genel bir yazar adı oluşturacak ve tüm geçmiş ve gelecekteki makaleleriniz için kullanacaksınız. Her yayını yayınlamadan önce yazarın adını değiştirmeniz gerekir.

Not: Bu yöntem geri alınamaz. Bunu yaparsanız ve geri dönmek istiyorsanız, her gönderiyi düzenlemeniz ve orijinal yazara manuel olarak atamanız gerekir.

Olduğu söyleniyor, başlayalım.

Öncelikle WordPress sitenize yeni bir yazar ekleyin ve editörteam gibi genel bir kullanıcı adı verin.

Yeni kullanıcı Ekle

Ardından, Kullanıcılar »Tüm Kullanıcılar sayfasını ziyaret etmeniz ve yeni eklediğiniz kullanıcı adının altındaki ‘Düzenle’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Kullanıcıyı düzenle

Kullanıcı profili ekranında ‘Takma Ad’ seçeneğine ilerleyin ve görüntülenmesini istediğiniz adı girin (örneğin Editör Takımı).

Bundan sonra, ‘Genel olarak görünen adı görüntüle’ seçeneğinin yanındaki açılır menüyü tıklayın ve girdiğiniz takma adı seçin.

Görünen adı seç

Ayrıca genel bir biyografi ekleyebilir ve hatta bu kullanıcı hesabı için bir gravatar oluşturabilirsiniz .

Şimdi Mesajlar »Tüm Mesajlar sayfasına gidin ve en üstteki ekran seçenekleri menüsüne tıklayın . Görüntülenecek öğe sayısı için 999 girin.

Tüm gönderileri ekranda göster

Bu, çok sayıda yayın için yazar adını hızlıca düzenlemenizi ve değiştirmenizi sağlar.

Tüm mesajları onay kutusunu kullanarak seçmeniz ve ardından toplu işlemler açılır menüsünün altında düzenle seçeneğini seçmeniz gerekir. Bundan sonra devam etmek için ‘Uygula’ düğmesine tıklayın.

Toplu düzenleme için tüm gönderileri seçin

WordPress şimdi size toplu düzenleme seçeneklerini gösterecek. Yazarı daha önce eklediğiniz genel yazar adına değiştirmeniz ve ardından Güncelle düğmesine tıklamanız gerekir.

Toplu değişiklik yazar adı

WordPress şimdi seçilen tüm gönderileri güncelleyecek ve yazar adını değiştirecektir. Unutmayın, bu işlem WordPress sunucunuzun ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak biraz zaman alabilir .

999’dan fazla mesajınız varsa, 2. sayfaya gitmeniz ve işlemi tekrarlamanız gerekecektir.

Bu kadar. Artık web sitenizi ziyaret ederek çalışmasını görebilirsiniz.

Yazar Adı Olarak Editör Takımı

Bizim önerimiz

Kodlama yöntemini kullanarak yazar adının kaldırılması işi tamamlar ancak bu en iyi çözüm değildir. Örneğin, bir alt tema kullanmıyorsanız, bir tema güncellemesi değişikliklerinizi geçersiz kılar.

Bu nedenle, genel bir yazar adı oluşturmak için ikinci yöntemi tavsiye ediyoruz.

Bunu yapmak, yerleşik WordPress işlevselliğini kullanmanızı sağlar ve herhangi bir kod düzenlemenizi gerektirmez. Yazar adını veya arşivlerini kaldırmaz, ancak genel hale getirir. Ayrıca, sitenizde yazarlığın tutarlılığının sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Kodlama konusunda iyiyseniz, her iki yaklaşımın da birleşimini kullanabilirsiniz. Tüm blog yayınlarınızı yayınlamak için genel bir yazar adı oluşturabilir ve ardından bir WordPress alt temasında kod yazar profilini oluşturabilirsiniz.

Updated: 28 Mart 2019 — 22:42

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir