Sohbet Edecek Biri Var mı?

DİNİ CHAT ODALARINDA NE KADAR GÜVENDESİNİZ ?

Evet hiç şüphesiz bu günkü konumuz internette yer alan dini sohbet veya dini chat hizmeti veren web siteleridir. Bir çok anne baba, bazı dini chat sohbet odalarının berrak doğası ve yetişkinlerin yalnızca gençlerin korudukları olması gerekenlere sızabileceği kolaylık nedeniyle, internetteyken çocukları hakkında endişelenmektedir. Çoğu okulda o kadar iyi filtrelenmiş ve korunan sistemler kullanıyor ki öğrencilere her herhangi bir tehlike söz konusu değildir, fakat evlerde durum biraz daha farklı. Yabancı ülkelere baktığımızda bu konuda alınan tedbirlerin hayli fazla olduğunu görüyoruz. Peki Ülkemizde durum nedir ?

Maalesef Ülkemizde yeteri kadar bir denetim ve kontrol yok, her önüne gelen sohbet, chat veya islami sohbet anahtar kelimeleriyle site açıyor. İnsanlar Ahmet, Mehmet, Ayşe veya Fatma gibi isimler kullanarak bu sohbet sitelerine giriyorlar, Ana pencerede, herkesin görebileceği ve herkese cevap verebileceği sabit bir yazı yazabiliyor. Genelde site sahipleri veya site görevlileri (servis sağlayıcılar), kötü dilleri veya seksi konuşmaları ve suçluları yasaklayıp ana sohbet odalarını denetliyorlar. Ne yazık ki, yine de, bir bireyle gizli pencerede fısıldaşabilir, özel bir görüşme yapabilirsiniz, bunlar sansürsüzdür. Gerçek tehlikenin yattığı yer burasıdır – yeni başlayanlar için örneğin 16 yaşında bir delikanlı olduğunu söylemek oldukça kolaydır, ancak aslında 55 yaşında bir pedofil olduğu ortaya çıkmaktadır.

SONUÇ

Sonucu bağlayalım arkadaşlar, buralara takılan insanlar dürüst değildir, kesinlikle gerçekleri gizlerler. (yaş, cinsiyet v.b.) Bu sohbet chat sitesinde tanıştığınız kişi ile kesinlikle gerçek hayatta görüşme, buluşma yoluna gitmeyin, çünkü başınıza olmadık işler gelebilir. Biz uyarı görevimizi yapalım, gerisi size kalmış.

Updated: 18 Şubat 2019 — 15:32

1 Comment

Add a Comment
  1. Üstadım bu ne perhiz bu ne lahana turşusu hem dini sohbet sitelerini kötülüyorsunuz, buralardaki tehlikelerden söz ediyorsunuz, hem de kendiniz dini chat sitesi açmışsınız, bence söyledikleriniz ile yaptıklarınız birbirini tutmuyor, hadi sitenizi kapatın gerçekten sizin doğru söylediğinizi anlayayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir