Müslümanların İcatları

İlk üniversite ve hatta diş fırçasının yanı sıra, bugün içinde yaşadığımız dünyayı şekillendiren şaşırtıcı Müslüman icatları var. Bu temel fikir ve nesnelerin kökenleri, 1000 yıllık Müslüman mirasının unutulmuş tarihini kutlayan bir kitap olan “1001 İcat” ın odağıdır. Bu kitaptan bugün hala kullandığımız on olağanüstü Müslüman icatını özetledim.

1. Kahve

iStock_000008960102Medium1. Kahve

On iki yüz yıldan daha uzun bir süre önce, çalışkan insanlar, bu uyarıcı olmadan uyanık kalmak için savaştılar, meraklı keçi sürüsü ve Halid isimli bir Arap olan dikkatli ustaları, bu basit ama yaşamı değiştiren maddeyi bulana kadar savaştılar. Keçileri Etiyopya yamaçlarında sıyrılırken, belli bir meyveyi yedikten sonra canlı ve heyecanlı olduklarını fark etti. Sadece meyveleri yemek yerine “el-kahve” oluşturmak için alındı ​​ve kaynatıldı.

2. Saatler

Güneydoğu Türkiye’de Diyarbakırlı El Cezire denen usta bir adam, otomatik makineler kavramını doğuran, bir Müslüman ve çok yetenekli bir mühendisdi. El Cezire, 1206’da, tüm şekil ve boyutlarda sayısız saatler yapmıştı. Tıpkı bugün hayatımızı yapılandırmak için zamana ihtiyacımız olduğu gibi, Müslümanlar da yedi yüz yıl önce yaptılar. El Cezire, uzun zamandır Müslüman olan saat yapımı geleneğine bağlı kalıyordu. Zamanı bilmenin önemli olduğunu biliyorlardı, bu yüzden iyi işler yaparak iyi kullanılabiliyordu: her gün doğru zamanda ne zaman namaz kılınacağını ve ezan okunacağını bilmek gibi.

Al-jazari_elephant_clock

3. kamera

İbn-i Haitham optikte devrim yarattı ve konuyu felsefi olarak tartışılan birinden deneylere dayanan gerçek bir bilime götürdü. Yunan’dan göze yayılan görünmez bir ışığın görünüme neden olduğu fikrini reddetti ve bunun yerine görmenin bir nesneyi yansıtan ve göze giren ışığın neden olduğunu belirtti.

Schermafbeelding 2015-11-26, 19.12.51

Bir tarafında iğne deliği olan karanlık bir odayı ve diğer tarafında beyaz bir levha kullanarak teorisine kanıt sağladı. Işık delikten geldi ve karşıdaki nesnelerin odanın dışındaki nesnelerin ters bir görüntüsünü yansıttı. Buna “kamera” dedi. Dünyanın ilk kamera belirleyicisiydi.

4. Temizlik

Bir Müslümanın inancı, ister fiziksel ister ruhsal bir biçimde olsun, saflığa ve temizliğe dayanır. 10. yüzyılın İslam dünyasında, banyo dolaplarında bulunan ürünler ve hijyen uygulamaları bugün sahip olduğumuz ürünlerle rekabet edebilir. 13. yüzyılda, aynı mühendis El Jazari, “abdest” makineleri de dahil olmak üzere mekanik cihazları tanımlayan bir kitap yazdı. Bu makine hareketliydi ve bir misafirin önüne çıkarıldı. Konuk daha sonra kafaya hafifçe vurarak, 8 kısa patlamada su çekilerek, abdest için yeterli su sağladı. Bu yöntem aynı zamanda su tasarrufu yaptı.

Müslümanlar gerçekten temiz olmak istediler ve sadece kendilerini suyla sıçratmak istemiyorlardı, bu yüzden de tuzu andıran bir madde olan “el-qali” ile yağı (genellikle zeytinyağını) karıştırarak sabun yaptılar. Bu daha sonra doğru karışımı elde etmek için kaynatıldı, sertleşmeye bırakıldı ve hamamlarda, hamamlarda kullanıldı.

Al-Kindi ayrıca “Parfüm ve Damıtma Kimyası Kitabı” adlı parfüm üzerine bir kitap yazdı. En iyi filozof olarak biliniyordu, ancak aynı zamanda eczacı, göz doktoru, fizikçi, matematikçi, coğrafyacı, astronom ve kimyagerdi. Kitabı, dolandırıcı yağlar, merhemler ve aromatik sular için yüzün üzerinde tarif içeriyordu. Yüzyıllardır süren parfüm yapma geleneği Müslüman müslümanlar ve bunların damıtma yöntemleriyle mümkün kılınmıştı: bitki ve çiçekleri damıtıp, terapötik eczaneler için parfüm ve maddeler ürettiler.

5. Üniversiteler

Bilgi arayışı Müslümanların kalbine yakın. Kuran’da bilgi edinmeleri ve gözlemlemeleri ve yansıtmaları istenir. Dindar ve dindar bir genç kadın olan Fatima el-Fihri, Fez topluluğuna bir öğrenme merkezi vermek istedi. Bazı büyük camiler gibi, Fes’teki el-Karadiyin kısa bir süre sonra dini talimatlar ve siyasi tartışmalar için bir yer haline geldi. Eğitimini kademeli olarak tüm konulara, özellikle de doğa bilimlerine genişletti ve böylece tarihin ilk üniversitelerinden biri olarak adını kazandı. Astronomi dışında, Kur’an ve ilahiyat, hukuk, retorik, nesir ve ayet yazımı, mantık, aritmetik, coğrafya ve tıp çalışmaları vardı. Yaklaşık 1.200 yıl sonra hala faaliyet gösteren Hassani, merkezin insanlara öğrenmenin İslam geleneğinin merkezinde olduğunu ve El-Ateş kardeşlerinin hikayesinin bugün dünyadaki genç Müslüman kadınlara ilham vereceğini hatırlatmasını umduğunu söylüyor.

6. Uçan makine

Abbas Ibn Firnas
Abbas Ibn Firnas

Abbas İbn Firnas, uçan bir makine inşa etmek ve gerçekten uçmak için gerçek bir girişimde bulunan ilk kişiydi. 9. yüzyılda kabaca bir kuş kostümü andıran kanatlı bir aparat tasarladı. İspanya’daki Cordoba yakınlarındaki en ünlü denemesinde, Firnas birkaç dakika boyunca yukarı doğru uçtu, yere düşmeden önce ve kısmen de arkasını kırdı. Tasarımları hiç şüphesiz altı yüz yıl sonra ünlü İtalyan sanatçı ve mucit Leonardo da Vinci için bir ilham kaynağı olacaktı.

7. Cerrahi aletler

al-Zehravi'nin
al-Zehravi’nin

10. yüzyıla geri dönersek, Batı’da Abulcasis olarak bilinen bir adam olan Abul Qasim Khalaf ibn el-Abbad el-Zahrawi adında son bir cerrahın omzuna bakardık. Medikal Ansiklopedisi El Tadrif’i “On Surgery” adlı bir makaleyle birlikte yazdı. Bu, iki yüzün üzerinde cerrahi aletten oluşan şaşırtıcı bir koleksiyona sahipti. Cerrahide kullanılan araçların kullanılması devrimsel bir kavramdı çünkü bilimin spekülatif olmaktan deneysel bir şeye geçmesini sağladı. Bu, cerrahi aletlerin kullanımını gösteren tıbbın tarihindeki ilk tezdir. Aslında, tasarımları o kadar doğruydu ki bir binyılda sadece birkaç değişiklik yapmışlardı. Avrupa’daki cerrahinin temellerini bu şekillerde çizdi.

8. Haritalar

4dc7f479560a347105918467e8ba4a9f
Muhammed el-Idrisi, 1154’te Sicilya’da bir dünya haritası çizdi ve en gelişmiş antik dünya haritalarından biri olduğu söyleniyor.

Haritalar, en eskileri kil tabletlerde kullanan insanların yaklaşık 3.500 yıl boyunca yollarını bulmalarına yardımcı oldu. Kağıdın tanıtımı harita yapımında büyük bir adım attı. Modern teknoloji dünyadaki pozisyonları hesaplamak için bir uydu sistemi ve diğer alıcı cihazları kullanır. Tarihe geri dönersek, gezginlerin ve hacıların hesaplarından haritalar yapıldı. Seyahat etmek, 7. yüzyıl Müslümanlarını ısırdı ve çok geçmeden evlerini ticaret ve dini nedenlerle yaşadıkları dünyayı keşfetmek için evlerine bırakmaya başladılar. Güzergâhları yürüdüler, bazen yeni yerler hakkında ve toplandıkları zaman bilgi topladılar. yaşadıkları yolları, karşılaştıkları insanları ve manzaraları anlattılar. Birincisi bu, ağızdan ağrılardı ama 8. yüzyılda Bağdat’ta kağıdın tanıtımıyla,

9. Müzik

El-Kindi

10. Cebir

Cebir
Cebir

“Cebir” kelimesi, kabaca “Muhakeme ve Dengeleme Kitabı” na çeviren Persli bir matematikçinin ünlü 9. yüzyıl tezi olan “Kitab al-Jabr Wa l-Mugabala” başlığından geliyor. El Harezmi, cebirin başlangıcını tanıtır. Bu yeni fikrin ne kadar önemli olduğunu anlamak önemlidir. Aslında, esasen geometriye dayanan Yunan matematik kavramından uzak, devrimci bir hamleydi. Aynı matematikçi Al-Khwarizmi, bir sayıyı bir iktidara kavuşturma kavramını ilk tanıtan da oldu.

 

Updated: 23 Şubat 2019 — 20:14

1 Comment

Add a Comment
  1. emeğinize saglik guzel bilgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir