Kadın Hakları Konusunda Dini Chat

DİNİ CHAT – KADIN HAKLARI KONUSU

Batıda yaşayan pek çok genç kadın, kadın olarak deneyimledikleri mücadeleler arasında ve aynı zamanda, deneyimlerinin Batılı olmayan toplumların daha az gelişmiş ve kadın düşmanı olmayan ırkçı görüşünü desteklemekte kullanılacağı korkusu arasında sıkışmış hissediyor. Kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusunda tutkulu olan bir Suriyeli Belçikalı kadın olarak , ABD doğumlu Lübnan Rana Alamuddin tarafından kurulan çevrimiçi platform olan ‘ Bayneh W Baynek ‘ (çeviri: benimle aranızda) üzerine tökezledim. Biz ya da Arap kültürümüzün yargılandığı ya da nefret edildiği hissine kapılmadan çok hassas konuları okumak çok rahatlatıcıydı.

Tüm dünyadan Arap kökenli genç kadınların tartışmaya katılıp kendi deneyimlerini paylaşmalarını bekliyoruz – ve ihtiyaç duydukları desteği ve sevgiyi elde ediyorlar. Bu platformu birkaç hafta izledikten sonra, görüşme için kurucu ile iletişime geçmeye karar verdim. Ne de olsa, hedef grubun kırılganlığını göz ardı etmeden, gerçek sosyal değişim istediğimizde çok önemli olan taban örgütleri. Arap kadın genellikle pasif bir şekilde konuşulur, ancak bir zamanlar ne söylemek istediğini gerçekten sormaz. Bu platform, basitçe öyküler ve deneyimler paylaşarak bu modeli yıkıyor.

Bize kendiniz, şaşırtıcı ve devrimci uluslararası platformun arkasındaki düşünce hakkında daha fazla bilgi verin.

Ben Lübnanlı bir aktris, TV sunucusu, yazar ve Bayneh W Baynek’in kurucusuyum, çok yönlü Arap kadını için kendini gerçekleştirme görevinde. Dokuz ülkede yaşadım, beş dil konuşuyorum ve Hollywood hit filmlerde ve TV şovlarında bütçesiz tutku projelerine kadar çalıştım . Kendimi şefkatli bir özgür ruh olarak görmek isterdim ve her zaman isteyenler ama yapamayanlar üzerinde bir etki yaratma vizyonuyla yönlendirilirim . İlahi Kaynak’la olan ilişkimi derinleştirip genişletmeye paralel olarak, gerçekte kim olduğumu ve neler yapabileceğimin yeni katmanlarını ve boyutlarını keşfetmeye çok tutkuluyum. Ben bir anneyim, bir meditasyoncuyum, 5 Ritm dansçısı, acemi Djembe davulcusu ve mistik ve şamanik pek çok şeyin hardcore hayranıyım.

Bu platforma başlamak için nasıl ilham aldınız – ve asıl amacınız nedir?

Bayneh W Baynek, Hollywood’dan 

Suudi Arabistan’a kendi kişisel seyahat yolculuğumdan doğdu . Bir gecede, çalışan bir Hollywood oyuncusu olmaktan, kendimi tanıyamadığım bir yerde yeni doğmuş bir bebeğin annesine gittim. Artık kim olduğumu bilmiyordum. Kelimenin tam anlamıyla demek istiyorum. “Artık kim olduğumu bilmiyorum” ya da “bipolar bozukluğun belirtileri” gibi şeyleri google’a gönderirim. Kimliğim dağıldı, kim olduğumu veya kim olmam gerektiğini düşündüğüm bütün referans noktalarımı kaybettim.

Tecrübelerim için Suudi Arabistan’ı suçlamıyorum. Orada geçirdiğim zaman, pek çok düzeyde bir nimetti ve orada yaşama fırsatı olmasaydı bugün olduğum kişi olmazdım. Bu sadece benim kendi kişisel seyahatimdi. Yıllarca süren derin bir depresyona daldım ve bu sadece ilk elden umutsuzluk, tecrit ve çaresizlik duygusunu tecrübe ettikten sonra – depresyon yaşayan herkesin çok iyi bildiği – iç çağrıların kadınların bir araya gelebileceği bir platform oluşturmak için ortaya çıktığını gördüm. Depresyon, kaygı, suçluluk, korku, özdeğer eksikliği, sezgilerini ve hayallerini takip etmek isteyen, kendilerini gerçekleştirmeyi ve çevresinde bir etki yaratmak isteyen en ham ve dürüst deneyimlerini paylaşmak için destekleyici bir alanda.

Bu, Arap dünyasında bir kadın olmanın yeni bir dinamiği deneyimleme fırsatını elde ettiğim ve zorlu, ama tanımlayıcı bir dört yılın başlangıcıydı. yeni içerik Suudi Arabistan’da, Arap kadınları için, gerçek benliklerimizi damgalama, yargılama veya utanç olmadan paylaşabileceğimiz güvenli bir kardeşlik alanı içinde bir araya gelebilecekleri bir platform oluşturma fikrim vardı.

Paylaşmak için ilham verici bir yolculuğa çıkan şiddetli Arap kadınlarla bir sohbet serisi hayal ettim. Oscar’a aday film yapımcısı Nadine Labaki’nin ve ben vücut güven, ilişkiler, annelik, sezgi, hırs ve maneviyat hakkında net ve samimi bir sohbetimiz olduğu pilotu ürettim. Daha sonra organik olarak büyüyen ve dünyanın dört bir yanından uyanmış bin yıllık Arap kadın topluluğu ile hareketin bir parçası olarak daha fazla minnettar olamayacağım bir ivme kazandıran Instagram platformunu başlattık.

Vizyonumuz, MENA bölgesindeki kadınları STK’lar ile işbirliği yaparak, kaynaklara ve desteklere, canlı etkinliklere, konuşma etkinliklerine ve atölye çalışmalarına, çevrimiçi sınıflara ve programlara, bir yaşam tarzı markasına kadar yol gösterecek şekilde köprüleyen büyük bir fikirdir. 

Platformunuzla ‘Kendimi affediyorum’ isimli çevrimiçi kampanyaya başladınız. Bize biraz daha bahseder misiniz?

Yapımcı ve sosyal medya stratejisti Mohamad Bsat , Arap dünyasındaki herhangi bir kadının , kalplerine en yakın ne olursa olsun, belki de utanç duydukları bir gerçeği, platformumuzda paylaşabileceği #ShareYourTruth kampanyam konseptiyle geldi. Arkadaşlarınızla veya ailenizle sözelleşmekten korkan veya gergin olan. Birçok kadın açıklık, cesaret ve derinlik için ilham verici bir gösteriye katıldı. Ancak birçoğunun zihinlerini dürüstçe konuşma konusunda ne kadar korku yaşadığını gördüğümde, daha büyük bir tema ele alınmadan önce , duygusal ve zihinsel tıkanmalarımızın çoğunun kök nedenini ele almak zorunda kaldıklarını duymuştum : suçluluk. Ve o zaman kendimi affetmeye başlamaya karar verdim Kadınların kendilerini tamamen çiğ ve dürüst bir şekilde ifade etmelerine olanak tanıyacak ve yine de tamamen isimsiz kalma seçeneğine sahip olacak kampanya Tasarımcımız Christie Bassil, takipçilerimizin tam anlamıyla kendilerini affetmek istedikleri bedenleri üzerine yazmaları için yaratıcı bir yönelimle geldi. Kendine mürekkep verme, kendine söz verme, kendine söz verme gibi samimi bir davranış gibi. Bu kampanya ile genç kadınlar, kendi değerlerine inanmadıkları, bedenlerinden nefret ettikleri, toplumsal kuralları reddettiği, depresyon ve kaygıları olduğu, kendilerini öncelikli olmak istedikleri, evlilik öncesi seks yapma, evlenme ya da çocuk sahibi olmadıkları için kendilerini günlük olarak affediyorlar. ya da çok genç evlenmek. Kendim dahil, dahil olan herkes için gerçekten kolektif bir iyileşme deneyimi oldu.

Updated: 1 Mart 2019 — 07:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir