İslami Bir Bükülme İle Çin Dövüş Sanatları

İslami Sohbet – Çin Dövüş Sanatları ve Müslüman Dövüşçüler

Çin kültürü, geniş ve çeşitli bir geleneğe sahip, dünyanın en eski kültürlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca gelişen kültürün vazgeçilmez bir parçası Çin dövüş sanatlarıdır. Çin dövüş sanatları, ya da Wu Shu ve Kung Fu olarak da bilinir, yüzlerce dövüş stili içerir. Her biri farklı Çin dinlerinden, felsefelerinden ve efsanelerinden ilham aldı.

Geleneksel felsefelerden biri iç ve dış enerjiyi uyumlaştırmak ve fiziksel ve ruhsal bir mükemmellik elde etmektir. Çin Müslüman etnik grubu olan Hui ailesi Hz. Muhammed’in (S.A.V.) öğretilerinden ilham aldı: “Güçlü adam iyi güreşçi değil; Güçlü adam sadece sinirlendiğinde kendini kontrol eden kişidir. ”

Hui üyeleri, İslam inancı ile Çin geleneği Hui dövüş sanatları arasında bir füzyon oluşturmaya teşvik edildi. Yeni büyük ustalar doğdu ve en yüksek Wu shu seviyesine ulaşması uzun sürmedi. İşte etkileyici olmaktan öte, büyük usta ustalarının iki örneği.

Ma Xianda

Bunlardan biri Müslüman Büyük Usta Ma Xianda. Ma Xianda, 1932 yılında Çin’in Hebei eyaletinde doğdu. Altıncı nesli ünlü dövüş sanatçıları ailesine ve Çin dövüş sanatlarında en yüksek seviyeye ulaşmış avuç içi ustalara, yani 9. Duan’a ait. Bu sırayı alan ilk ve en gençlerden biriydi. Babası ve amcası onu beş yaşında eğitmeye başladı. Grandmaster Ma, birçok geleneksel Wu Shu stilini öğrendi ve boks, Moğol güreşi (Shuaj Jian) ​​ve eskrim okudu.

Zhao Chanjun ve Jet Li de dahil olmak üzere kariyeri boyunca yaklaşık 10.000 öğrenciye ders verdiği tahmin edilmektedir. 1980’de savaş sanat koçu ve Jet Li’nin başrol oynadığı The Shaolin Temple ” filminin baş koreografı oldu Bunun üzerine, yirmiden fazla öğrencisi Wu Ying, ‘Savaş Kahramanı’ ünvanını aldı. Bu, Çin ulusal şampiyonasında ilk üç sıraya birden fazla kez giren sporculara verilen bir unvan. Her iki oğlu da ulusal şampiyon. Daha çok aile mirası gibi.

Wang Zi-Ping

Bahsedilmesi gereken bir diğer Müslüman Büyük Usta, Wang Zi-Ping. 1881’de doğdu ve 1973’e kadar yaşadı. Hayatı boyunca “Çin Kung Fu Aslanı” ünvanını canlandırdı. Hem babası hem de büyük babası ünlü dövüş sanatçıları olmasına rağmen. Zi-Ping’i öğretmeyi reddettiler. Yaşadıkları acıyı kimsenin yaşamasını istememişlerdi. Diğer yandan Wang Zi-Ping bu konuda tutkulu ve yedi yaşındayken kendi başına çalışmaya başladı.

Ülke çapında seyahat etme kararı aldı. Gezisi sırasında, Wu Shu ustası Yang Hong Xiu’nun altında eğitim almak için seçildi. Birçoğu kavgada kendisine meydan okumaya cesaret edemedi ama yenilmez kaldı. Alman işçiler, bir grup Judo oyuncusu ve Sullivan adında bir Amerikalı onu kazanamadı. 1949 devriminden sonra bir kahraman olarak kabul edildi ve Şangay’ın Çok Halklı Halklar Kongresi Milletvekili, Ulusal Wh Shu Birliği Başkan Yardımcısı ve Tüm Çin Spor Federasyonu üyesi olarak atandı.

Ma Xianda ve Wang Zi-Ping, uzun bir Müslüman Büyükbaba listesinin sadece iki örneği ve Müslümanların hayatın düşündüğünden daha fazla bir şekilde nasıl yer aldığının bir başka örneği. Dünyadaki birçok dövüş sanatçısı sadece onlara hayran değil, aynı zamanda onlar için bir ilham kaynağı ve motivasyon oluşturuyor. Bu Grandmaster’ın etkileri asla unutulmayacak.

Updated: 16 Mart 2019 — 19:42

1 Comment

Add a Comment
  1. yeni birşey daha öğrenmiş olduk sayenizde .Allah razı olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir