Hz. Muhammedin Kişiliği ve Karakteri

DİNİ SOHBET – HZ. MUHAMMED’İN KİŞİLİĞİ VE KARAKTERİ

Muhammed Peygamber (S.A.V.), MS 570 yılında Mekke şehrinde doğmuş olan Yüce Allah’ın son peygamberi ve elçisidir. Asil Kur’an Hz. Muhammed (S.A.V.) hakkında da açıklanmıştır. (S.A.V.), Cebrail (AS) adlı melek, Allah tarafından Suresi Al-Alaq’tan ilk beş Ayeti açıklamak üzere Allah’a gönderdiği zaman, “Şunun adına okundu . Yaratan Rabbiniz, bir pıhtıdan insan yarattı. Oku, çünkü Rabbiniz en cömerttir, Kalemle kim öğretir, bilmediği şeyi öğretir. ”(Kuran, 96: 1-5)

Müslümanlara, Hz. Peygamber’in Sünneti’ni (S.A.V.) hayatın her alanında takip etmeleri önerilir. Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) Sünneti’ni takip etmek için, O’nun kişilik özelliklerini bilmemiz gerekir. Hazreti Muhammed (S.A.V.) halkına sevgi, nezaket ve merhamet öğretti ve hepsinin en sevgi dolu, nazik ve şefkatli olduğu görüldü. Kur’an-ı Kerim, kibar ve kibar davranışını şu sözlerle dile getirir:  “Ey Allah’ın Elçisi! Onlara karşı nazik ve kibar olmanız büyük bir ALLAH Merhametidir; çünkü sert ve kalpli olsaydın, hepsi senden kopardı ” (Kuran, 3: 159)

Kutsal Peygamber Muhammed (S.A.V.), Büyük karakterinden dolayı hepsinin soylu peygamberi olarak kabul edilir. Asla yaşamı böylesine ayrıntılı bir biçimde kaydedilmiş olan Hz. Muhammed (S.A.V.) gibi biri olmadı ve ayrıca hiçbir zaman günlük hayatlarında çok fazla takip etmeyen Kutsal Hz. Muhammed (S.A.V.) gibi tarihte hiç kimse olmadı. bugüne kadar bu dünyanın farklı ülkelerinden ve bölgelerinden insanlar.

Yüce Allah, insanlara ve Kur’an-ı Kerim’deki yaşamına şu sözlerle değer verir: “Bir insanı haksız yere öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir; Bir kişiye hayat vermek, tüm insanlara hayat vermek gibidir. ”   Kutsal Hz. Muhammed (S.A.V.), insanlara yalnızca yaşayan insanların değil, ölü bir kişinin de olsa bile saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi. başka bir dinin üyesi.

Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) nezaket ve iyi görgüleri, O (S.A.V.) olarak biliniyor, diğer insanlara, özellikle çocuklara, aynı zamanda hayvanlara karşı nazik olan tek kişi değildi. Arapların, çocuklarına sevgi ve şefkat gösterme konusunda utanç hissettiği zamandı. Peygamber’in (S.A.V.) çocuklara karşı nezaket ve sevgisi ile ilgili bir hadis var: “Allah’ın Elçisi (S.A.V.), Abul-Aas’ın kızı Umaamah adında bir kız çocuğu taşırken Salah (dua) yaptı. Eğilirken, onu yere koydu ve ayağa kalktığında, onu tekrar taşıyacaktı. ”  (Buhari)

Kutsal Peygamber Muhammed (S.A.V.), hayatını perişan eden ve bu dünyayı iman etmeden terk etmek için her yönden hakaret eden yoğun düşmanlarının bile olmasını istemedi. Aslında, Kutsal Peygamber (S.A.V.), Bedr savaşında ölen putperestlerin şereflerine zarar vermeyecek şekilde gömülmelerini emretti ve Ölü putperestleri ele aldı. Bunun nedeni sevgili Peygamberimiz Muhammed’in (S.A.V.) kim olduğu ne olursa olsun, bu dünyaya gelenin kimseyi bir putperest olarak ölmesini istememesidir.

Bizim sevgili Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.), insanlara alkol, uyuşturucu ve her türlü kirli yiyecekleri bırakmayı öğreten ilk kişidir. Tarihte ilk kez, mülk sahibi olmalarına, miras almalarına, yetkilileri sorgulamalarına, düzenlenmiş evlilikleri reddetmelerine ve bunun için sebepleri olduğunda boşanmalarına izin vererek kadınların haklarını kuran Hz. Muhammed (S.A.V.) dışında hiçbir şey yoktu.

Kutsal Peygamber Muhammed (S.A.V.) ilişkilerinde her zaman içtendi ve her zaman işe yaramaz kavgalardan kaçınıyordu. Kur’an-ı Kerim’de, Hz. Muhammed (S.A.V.) insanlara her zaman iyi davrandığını; (S.A.V.) kibar sözler kullandı ve hangi dine mensup oldukları önemli değil, bütün insanlara karşı kaba ve saldırgan davranışlardan kaçındı. Kutsal Peygamber (S.A.V.) ırkçılığı ve milliyetçiliği kınadı, hayvanları, ağaçları ve çevreyi korumak için yasalar koydu; O (S.A.V.) işçi haklarını tesis etti ve çıkarlarını korudu.

Sevgili Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.) konuştuğunda, O (S.A.V.) amaç ile konuştu ya da O (S.A.V.) sessiz kaldı. Peygamber Muhammed (S.A.V.), bir kişiyi selamlayan ilk kişiydi ve O (S.A.V.), elini bir el sıkışmadan ilk çeken kişi değildi. Sonuçta, Hz. Muhammed (S.A.V.), iyi niyetli, dürüst ve saygın bir insandı ve takipçilerine, hayvanlar için de insanlar için acı duyduğunu da eşit olarak gösteriyordu.

Kutsal Peygamber Muhammed (S.A.V.), O’nun (S.A.V.) yardımını isteyen hiç kimseye hayır demediği için alçakgönüllülüğü  ile tanınmıştır. Açıklığı ve samimiyeti, İslam’ın yayılmasında da, Hz. Muhammed’in (S.A.V.) durumlarına bakılmaksızın herkese benzer davranması için hayati bir rol oynadı. “Kısmen delirmiş olan Medine halkından bir kadın Peygamber’e (S.A.V.) şöyle dedi: ‘Size [yardımınız] hakkında bir şey sormak zorundayım.’ Ona yardım etti ve onun ihtiyaçlarını karşıladı . ”  (Buhari)

Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) kişiliği veya karakteri, Müslümanlar için değil tüm insanlar için sadece büyük bir ilham kaynağıdır. Hepimizin öğretilerini takip edip O’nun gibi davranırsak tüm toplumsal meseleler ve kötülükler ortadan kaldırılabilir. Yüce Allah, Hz. Muhammed’in (S.A.V.) izini takip etmemiz için bize tüm gücü verir. Amin!

Updated: 5 Mart 2019 — 19:23

2 Comments

Add a Comment
  1. emeğinize saglik. örnek bir babaydı.adaletli sevgi dolu bir eşti.Rabbim şefaatine nail eylesin.

  2. Bütün dünyaya örnek biridir..Rabbim ayirmasin yolundan bizleri.emeğinize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir