Hintli Müslüman Kadının Hikayesi

ALMAN NAZİ GÜÇLERİNE KARŞI SAVAŞAN HİNTLİ MÜSLÜMAN KADIN

Nura-un-Nisa Inayat Han, daha önce Nora Baker adını alan Nora Inayat Han olarak da bilinen, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı savaşan ilk Müslüman savaş kahramanıydı.

Hintli Kadın H

Noor Inayat Han, 18. yüzyıl Myrose hükümdarı olan Mysore’nun Tipu Sultan’ın soyundan gelmişti ve böylece bir Hint prensesiydi. 1914’te Moskova’da bir Tasavvuf müzisyeni babası ve dört çocuğun en büyüğü olarak Amerikalı bir anneden doğdu. Birinci Dünya Savaşı’nın patlaması nedeniyle, ailesiyle birlikte Fransa’ya kaçtı.

Küçük bir çocuk olan Noor, müzik enstrümanlarını çalmayı severdi. Sorbonne’da çocuk psikolojisi, Paris Konservatuarı’nda müzik eğitimi aldı. 25 yaşında ilk çocuk hikayeleri kitabını yayımladı. ‘Yirmi Jataka Masalları’  kitabı Budist geleneğinin Jataka masallarından ilham almıştır.

Noor 

1940’ta II. Dünya Savaşı patladığında ve Almanya Fransa’yı işgal ettiğinde, aile İngiltere’ye taşındı. Orada gönüllü olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığına katıldı (WAAF), bombardıman eğitim okuluna devam etti. Fransızcayı akıcı konuşması nedeniyle Özel İşlemler (SOE) tarafından fark edildi. (SOE), Winston Churchill tarafından ‘işgal altındaki Avrupa’da casusluk, sabotaj ve keşif yapmak’ için kurulan gizli bir organizasyondur. Meslektaşlarından bazıları şiddetsizliğe olan inancı ve utangaç ve feminen doğası nedeniyle uygunluğunu sorgulasa da, 1943’te gizli bir ajan olarak atandı ve Fransa’ya bir radyo operatörü olarak gönderildi. İşi özellikle Alman gizli polisi Gestapo’nun sinyalleri üçgenleştirip yerini bulması nedeniyle tehlikeliydi. Noor, çalışmaları konusunda tutkulu ve Nazilerle savaşmak için risk almaya istekliydi.

Noor Inayat Khan 

Paris’te gizli bir ajan olarak çalışmaya başladığı ilk hafta, Gestapo şehirdeki neredeyse tüm SOE operatörlerini yakaladı. Ancak, Noor kaçmayı başardı. Önümüzdeki üç ay boyunca, Gestapo’dan saklanmak ve bölgedeki tek gizli radyo operatörü olarak SOE için çalışmak için yerini ve kimliğini değiştirecekti.

Sonunda Inayat Han Gestapo tarafından yakalandı, çünkü SOE’nin bir çift ajanı ona ihanet etti. Tutuklandı, sorgulandı ve iki kez kaçmaya çalıştı, ancak her iki girişim de başarısız oldu. Bu, şiddetle sorguya çekilmesine neden olmasına rağmen, gizli faaliyetleri hakkında konuşmadı. Yakalandıktan yaklaşık bir yıl sonra Dachau toplama kampına götürüldü, önce acımasızca işkencelere maruz kaldıktan sonra başından vurularak öldürüldü.

Updated: 16 Mart 2019 — 19:18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir