Farklı Müslüman Düğünleri

Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı ayinler, gelenekler ve düğünler vardır. Hepsinin amacı aynıdır, birbirlerini seven ve hayatlarını birlikte geçirmek isteyen iki kişiyi birleştiriyor. Ancak hiçbir düğün aynı değildir. Bu ritüellerin ve geleneklerin yanı sıra, kişisel tercih ve din de tüm sürece katılır. Dünyada, bu evrensel fenomenin çeşitli versiyonları var. Onları buyrun Babasultan ile birlikte keşfedelim!

  1. Hindistan

Hindistan
Hindistan

İslami tören olarak da bilinen Nikah , birçok ritüel ve törenden oluşur. İlk önce Müslüman toplumdaki dini figürlerin ve kutsamaların etkisiyle Allah’a çeşitli dualar edilir. Asıl Nikah, bir din görevlisi ve yakın aile üyeleri huzurunda gerçekleşir . İlk önce Kuran’dan ayetler okunur ve sonrasında gelin ve damada üç kez birbirleriyle evlenmek isteyip istemedikleri sorulur. Bundan sonra, çift nikah defterini imzalar ve her iki aile ve misafirler tarafından hediyeler sunulur.

2. Malezya

Malezya
Malezya

Malay düğünü, farklı Asya ve İslami etkileri ile çok lüks ve benzersiz olarak nitelendirilir. İlk adım, ailelerin birbirini tanıması, ikinci adım, düğünü planlamak ve bir tarih belirlemektir. Düğünden üç gün önce Berinai adında bir kına töreni vardır. Kına, gelin ve damadın akrabaları, arkadaşları tarafından çiftin parmaklarına yakılır, bu kına doğurganlık anlamına gelir. Bildiğiniz gibi kına merasimine tüm dünyada Müslüman düğünlerinde rastlamak mümkündür. Resmi düğün töreni bir imam ya da kadi tarafından gerçekleştirilir. Kuran’dan ayetler okuduktan sonra çift, evlilik sözleşmesini imzalar. Malezya kültüründe de çok yaygın ve gerekli olan bir adet ise damadın geline çeyiz hediye etmesidir. Çift daha sonra geleneksel Malay kıyafetlerini giyerek günlerini bir kraliyet ailesi gibi geçirir

3. Fas

Fas
Fas

Fas düğünleri üç gün sürer; ilk gün bir hamam günüdür. Hamam, buhar banyosunun bir Ortadoğu çeşididir. Gelin, arkadaşlarını ve akrabalarını büyük güne hazırlıklı olmaya davet eder. Ertesi gün, bir kına merasimi vardır. Gelinin ellerine ve ayaklarına kına yakılır. Faslılar için kına doğurganlığın yanı sıra güzellik ve iyimserlik anlamına da gelir. Ertesi gün geleneksel Fas kıyafetleri giyilir ve takı merasimi başlar, son merasim ise gelin ve damat süslü bir platforma oturtularak dualar edilir.

4. Somali

Somali kültüründe düğünler çok önemlidir, sadece iki insanı veya aileyi birleştirmez. Bunun ötesine geçiyor, iki kabileyi birleştirmekle ilgili. Çoğunlukla yeni ittifaklar kurulması olarak görülür. Çoğu zaman boşanma durumunda geline belli miktarda mal vererek bir sözleşme imzalarlar. Törenler düğünden önce ve sonra gerçekleşir. Düğün günü çok çeşitli geleneksel yemekler ve çok fazla oyun ve halaylar oynanır. Gelin genellikle evlendikten sonra kocasının ailesiyle birlikte yaşar.

5. Türkiye

Türkiye
Türkiye

Türkiye’de evlilikler ve düğün merasimlerine zaten hepiniz aşinasınız, önce kız isteme sonrasında “Söz Kesme” merasimi yapılır, söz kesmenin ardından nişan merasimi yapılır, yüzükler takılır, bandana ve fularlar takılır. Geleneksel düğünler, öğlen namazından sonra düğün bayrağını dikmek, ailelerin düğünden önceki gece bir araya gelmesi gibi tipik geçitlerle tanımlanır. Bu gece aynı zamanda “Kina Gecesi” nin gerçekleştiği gece, gelinin ellerini ve ayaklarını renklendirmeyi içeren bir merasimdir. Gerçek düğün gününde gelin, erkek kardeşi veya yakın bir akrabası tarafından beline bağlanmış kırmızı kurdele alır, buna “Bekaret kuşağı” denir. Düğün töreni, damat camiden hoca ile döndükten sonra başlar. Gelin, damadın evine girdiği sırada kayınvalide hediyesini takar, Türk düğünleri çok renklidir, düğünlerde davul, zurna, klarnet dahil her türlü müzik aleti kullanılır.

6. Bulgaristan

Bulgaristan
Bulgaristan

Bulgar İslami düğünleri, iki gün sürüyor, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İslam Dinine geçen Pomak halkının düğünleri renkli geçer. İlk gün gelen hediyeler gelinin evinin dışına yerleştirilir, böyle yapmak zenginlik ve refahı temsil ediyor, ikinci gün ise evli hayata geçişi işaretlemek için gelinin yüzünü boyuyorlar (Not: ben bu boyayı epey abartılı buldum, gelini maymuna benzetmişler, demek ki boya bol) bu boya aynı zamanda gelinin saflığını tanımlıyor. Sonra dualar yapılır, damat gelinin yüzündeki boyaları yıkar, bu düğün merasimleri eskiden Bulgar Komünist Rejimi tarafından yasaklanmıştı, ancak şimdilerde yeniden canlanıyor.

Bu ritüel tabloya ” gelina ” denir . Ondan sonra, gelini damatların evine götürmeden önce nimetlerini söyleyen bir imam var. Bir kez geldiğinde, damat gelinin yüzündeki boyayı kaldırır. Bu düğün geçişleri eskiden komünist rejim tarafından bastırılmıştı ancak canlanıyor.

7. Dağıstan

Dağıstan
Dağıstan

Dağıstan çok nadir düğün törenleri ile Rusya’da bağımsız bir cumhuriyettir. Her şeyden önce, biri damat evinde diğeri de gelin evinde olmak üzere iki düğün düzenler. Düğün konukları düğüne katılmak için dünyanın dört bir yanından seyahat ederler, bu miktar genellikle 500 ila 1500 kişi civarındadır. Geçmişte, damat gelinin izniyle gelini kaçırırdı. Bu damadın gelinden daha düşük bir sınıftayken ve gelinle evlenme izni alamadığında olurdu. Bu gelenek bugünlerde kalmadı. Düğünün en önemli yönü nikahtır, nikah olmadan evlilik geçersiz sayılır. Adetleri biraz bize benziyor çünkü ben de köyde evlendim kulakları çınlasın nikahımızı Nuri Hoca kıymıştı.

Updated: 13 Mart 2019 — 20:35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir