Dini Sohbet – Evlilik ve Aile Kurmaya Hazırmısınız?

EVLİLİK VE AİLE KURMA HAKKINDA DİNİ SOHBET

Lise, hayatının geri kalanına kendini hazırlamak için ideal olan zamandır. Çok fazla heyecan ve fırsat vardır. Gençlik enerji, büyüme, sağlık, güzellik ve macera zamanıdır. Yaşamın en güzel zamanlarından biri olmanın verdiği heyecanla birlikte, kesin bir yaşam deneyimi eksikliği var. Gençliğinizde, kendi kararlarınıza ve yolun ilerisinde olan başkalarının tavsiyelerine bağlı olarak son bulursunuz. Kendi kararlarınız, genellikle kendi bilgilerinizden, varsayımlarınızdan, beğenilerinizden ve hoşlanmadıklarınızdan gelir. Bir gencin aklı ile ne kadar akıllı, olgun veya iyi niyetli olduğu farketmeksizin, doğal yaşam tecrübesi eksikliği aynı zamanda o kişiye kendilerine veya sevdiklerine en iyi hizmet etmeyen bir yola girmeleri için yanıltıcı olabilir. Bir gençlik habersiz hatalara girebilir ya da saflıktan kaynaklanan belaya girebilir.

SELMA VE YUSUF

Selma ve Yusuf aynı toplulukta yıllarca büyüdü. Aynı mesleğe gittiler ve lisede beraber gençlik grubuna katıldılar. Birkaç yıl koleje gittikten sonra, ikisi de şehre geri döndü ve birbirleri için evlilik için iyi şanslar elde edeceklerini buldu. Yusuf kariyeri boyunca ilerliyordu ve Selma yeni ilişkisini dört gözle bekliyordu. Yusuf yerleşmekten mutlu oldu. Evlenmeden sonraki ilk birkaç ay telaşlıydı: yeni bir yer edinmek, örgütlenmek, yeni işleri yönetmek ve geniş aile kurmak. Birkaç ay sonra, işlerin ne zaman çözüleceğini ve evli yaşamla ilgili vizyonları gibi olacağını merak etmeye başladılar.

Daha sonra değerli yaşam tecrübesi ile gençliğimizde evlilik ve aile ile ilgili düşüncelerimizin gerçekte olduklarından uzak olduğunu fark ettik. Lisede önemli olduğunu düşündüğümüz şeyler, pek de önemli olmayabilir ve aldığımız şeyler gerçekten fark ettiğimizden çok daha önemli. Geçmişe baktığımızda, evliliğin sadece yaşamımızı değiştiren bir geçit kapısı olmadığını değil, her Müslüman erkek ve kadının gözlem, iç gözlem ve yansıtma yoluyla bireysel olarak hazırlanmaları gereken bir şey olduğunu öğreniyoruz. Evliliğe hazırlanmak için her kişi, bu rolde bulunabileceği en iyi kişi olmak istemelidir. Kendilerini içine sokmaları gereken bilinçli bir süreç var.

Bu bilinçli süreç gençlikte başlamalı. Genç yaşta büyüme, kişisel gelişim ve karakter gelişimimizin bilinçli bir parçası olarak evlilik için hazırlanmaya gerçekten başlamalıyız. İçimiz ne kadar hazırlıklıysa, evlilik sürecinde o kadar iyi oluruz. En iyi benzetme bir binanın yapısı ve temeli ne kadar güçlü olursa, binanın amacına hizmet edebilmesi ve çevreye dayanabilmesi daha iyi olacaktır. Bu süreci düşünmenin bir başka yolu da tohum ekmektir. Hasattan çok önce bir tohum ekiyoruz, ancak meyveler ne kadar güzel, o kadar özenli ve dikkatli olacak.

Sarah ve Hasan:

Hasan doğu kıyısında büyüdü. Özellikle ebeveynleri talihsiz bir kazada öldüğü için, lise boyunca yatılı okula gitmişti. Bir sonraki akrabası, maliyesini yöneten ve okul oturumda olmadığı zaman onunla ilgilenen teyzesi ve amcasıydı. Hasan, teyzesi ve dayısı ile güvende ve rahattı, ancak hayatında her zaman bir şeylerin eksik olduğunu hissetti. Üniversite yıllarında Hasan, Sarah ile tanıştı ve nihayet evlenmeye karar verdiler.

Hasan , yeni işinin ilk haftasında , projelerini gerçekleştirmesini zorlaştıran gripten gerçekten kötü bir vaka aldı. Yatakta hastalıkta cebelleştiği zamanlarda Sarah her gün bir tepsi çorba ve ilaç ile geliyordu. Bunu daha önce hiç kimse yapmamıştı, Kuran’ın bahsettiği “Mevlevi ve rahma” yı hatırladı.

BİLGİ, BECERİ VE ANLAMA:
Bir aileyi kurmaya hazır olan o insanın içine girme süreci, öncelikle kendimizi tanıma ve çevremizdeki diğerlerinin farkında olma ihtiyacımızdır. Kendimiz ve çevremiz hakkında bilgi sahibi olmak zorundayız. Zaman, yansıma ve yaşam tecrübesi ile, bu bilgi anlayışı ve bilgeliği harekete geçirir. Bu aktivite doğru ile yanlış arasında seçim yapabilme ve eylemlerimizin bizimle ilgili diğerlerini nasıl etkileyeceğini öngörme yeteneğidir.

Ön izleme:

Bu seri, aile yaşamına hazırlık konusunda bir ünite oluşturan birkaç parçadan oluşur. Kapsanan konulardan bazıları şunlardır:

İslam’da Aile Birimi
Aile Hayatı İçin İhtiyacı Olan Bireylerin Özellikleri
Çekirdek Ailesi
Geniş aile

Hamza ve Leyla

Leyla ve Hamza altı ay önce evlendi. Leyla, gece okulunda öğretmenlik sertifikası alıyordu ve ilk gündüz öğretmenlik mesleğine yerel ilkokulda başladı. İkinci sınıf öğrencilerini yönetmek için harcadığı enerji miktarında şok oldu. Öğretimin bir tahtaya yazma ve çocuklara kitap okuma ile ilgili olduğunu düşündü, ancak disiplinin, yüksek sesle konuşmanın ve onları kovalamanın çok daha fazlası olduğunu buldu. Bu hafta öğrenciler için devlet sınavları ve gece okulunda finalleri vardı. Tüm bunları yeni ev işleri ile nasıl dengeleyeceğinden emin değildi. Bir gün umutsuzluk hissederek mutfağında yürüdü ve bir sürprizle karşılaştı. Hamza, mutfakta lezzetli bir akşam yemeği hazırlamıştı. Leyla bu duruma hem şaşırdı ve hem sevindi.

İSLAM’DA AİLE BİRİMİ
Her zaman başlangıçtan başlamak zorundayız. “İslam’da aile birimi nedir?” Diye sormamız gerekiyor. Buna cevap vermek için “Ailenin dünya çapında tanımı nedir? Tüm insanlar için aynı mıdır? Tabii ki değil. “Aile”, dünyadaki birçok farklı insana çok farklı şeyler ifade eder. Müslümanlar olarak ailenin bizim için ne anlama geldiği, kendi İslam anlayışımızın yanı sıra kültür ve değerlerden de etkilenir.

Dünya çapında aile tanımı, kan veya evlilik yoluyla birbirleriyle ilişkili olan bir grup insandır. Bu noktanın ötesinde, görüşlerde birçok farklılığın olduğu yer burasıdır. Bazı insanlar bir aileyi ne kadar uzaktan ele alacağına bağlı olarak değişir. Bazı kültürlerde, ailenin yalnızca anne baba ve çocuklardan oluşan yalnızca çekirdek aile olduğu varsayılmaktadır. Diğer kültürler, ailenin genişletilmiş bir aile içerdiğini varsayar. Bir diğer büyük tutarsızlık aile rollerini ve sorumluluklarını tanımlamakta yatmaktadır. Çeşitli kültürler, ailedeki farklı cinsiyetler veya roller için farklı davranış normlarını teşvik eder. Örneğin, bazı kültürler kadınları evde lüks bir yaşamda yaşamaya teşvik ederken, diğerleri de kadınlarını çocuklarını büyütürken işgücüne katılmaya saygı duyuyor. Bazı kültürlerin bireysel aile evlerini tercih ettiği yerlerde yaşam tarzı da değişkenlik gösterir.

Updated: 15 Nisan 2019 — 16:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir