Dini Chat – Tüm Köy Sigarayı Bıraktı

SİGARAYI BIRAKAN KÖYLÜLER – DİNİ CHAT

Dini Chat Sigara

İslam Dininde sigara içmek islam alimlerince mekruh, harama yakın mekruh veya şer’an mekruh, tab’an mekruh olarak nitelendirilmesine rağmen ne yazık ki milyonlarca Müslüman tütün bağımlısıdır. Fakat YOZGAT ilimize bağlı Haydarbeyli Köyünün 180 sakini toplu olarak sigarayı bıraktılar.

Köyün sakinlerinden biri olan Muhsin Varol, alışkanlıktan vazgeçmeye karar vermeden önce 13 yıldan fazla süredir sigara içtiğini söyledi. “Sigarayı tıpkı buradaki herkes gibi bıraktım, ayrıca sağlıklı kalmak için gece gündüz grup yürüyüşleri düzenliyoruz. ”

Köyün Muhtarı Rifat Eraslan, “köyün her sakini bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için birbirlerini destekledi. Türkiye Cumhurbaşkanlığı da sigara karşıtı kampanyamızı destekliyor. ”

Başka bir sakin olan Yasin Uğurlu, dört yıl boyunca bu alışkanlıktan sonra sigarayı bırakmaya karar verdi. “Sigara içmenin neden olabileceği zararlar hakkında herkes çok iyi biliyor ama çoğu insan bunu görmezden gelmeyi seçiyor.”

“Haydarbeyli’de ise sigara içmemeyi tercih ediyoruz. Şu anda herkes mutlu. Evlerimiz, arabalarımız ve sokaklarımız sigara kokmuyor. Buraya başka yerlerden gelen kimsenin köyümüzde sigara içmesini istemiyoruz. Ziyaretçilerimiz olduğunda sigara içenler sigara içmez çünkü utanırlar. Köyümüzde tek bir sigara izmariti bulamıyorsunuz ”dedi.

Bu yerel çabaların resmi olarak tanınması ve takdir edilmesi için, Yeşilay il başkanı Halil İbrahim Coşkun köyü ziyaret etti. “Haydarbeyli’nin çağrımızı duyması harika. Şahsen kararları için onlara teşekkür etmek istiyorum. Umarım, diğer pek çok insan, belirledikleri örneği izler ve tamamen sigara içme alışkanlığından kurtuluruz ”dedi.

DÜNYADA NE KADAR SİGARA BAĞIMLISI VAR?

Dünya genelinde 3,3 milyar sigara tiryakisi var ve her yıl yaklaşık 5 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir sigara tiryakisi, üst solunum yolu hastalıkları, kronik farenjit, larenjit, tekrarlayan enfeksiyonlar, kadınlarda vokal kord rahatsızlığı, nefes borusu kanserleri, tekrarlayan bronşit, zatürre, amfizem, akciğer ve diğer kanser türlerini yakalama riski altındadır.

Sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre akciğer kanserinden muzdarip olma ihtimalleri 13 ila 22 kat daha fazladır. Diş eti kanseri riskleri 5 ila 14 kat, dil kanseri 4 ila 33 kat, boğaz kanseri ise 7 ila 16 kat daha yüksek.

British Medical Journal tarafından yayınlanan, sigara içme oranları Müslüman ülkelerde genellikle yüksektir.

En yüksek erkekler arasında kaydedilen oranlar Yemen (% 77) ve Endonezya (% 69) olduğu tespit edildi. Yemen ayrıca, neredeyse üçte birinin sigara içtiği tespit edilen kadınlar arasında en yüksek sigara içme sıklığına sahipti.

Araştırma, sigara içme oranı yüksek diğer Müslüman ülkelerin Tunus (erkeklerin% 62’si), Gine (erkeklerin% 59’u) ve Türkiye (erkeklerin% 51’i) olduğunu bildirdi .

Updated: 27 Şubat 2019 — 13:37

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir