Dini Chat – Tevekkül Nedir

Dini Chat – Tevekkül Nedir

O’dur doğunun ve batının Rabbi, O’ndan başka ilah yoktur. O halde O’na dayan ve O’nun himayesine sığın Kur’an:73/9.

Tevekkul 92

Hiç kalbinizde bu endişe duygusunu yaşadınız mı? Ya işe yaramazsa? Ya asla üstesinden gelemezsen? Gerçek şu ki, hepimiz hayatımızın bir noktasında böyle hissettik. Bazen, belirsizlik sadece taşımayacak kadar fazladır veya bir anın zorluğu tünelin sonunda herhangi bir ışık görmemizi engeller. Bazen umutsuzca bu tür endişeleri ortadan kaldırmak için bir ilaç gibi bir tür ilaç istiyoruz.

 

Ama buna sahibiz. Bu hap tevkkül denir Herhangi bir hap gibi, yutulması bazen zor olabilir. Bu ilacın işe yarayıp yaramadığını ya da daha iyi olacağımıza inanmamızı sağlayacak bir araç olup olmadığını merak ettiğimiz anlar var. Oysa Allah, Bir – Tek – Bu Evren Onun Kontrolündedir.

Tevekkül ile dış yükümüz veya dış mücadelemizi planlamak, araçlarımızı kullanmak ve çok çalışmaktır, fakat yüreğimizde artık bu yükün endişesi kalmıyor. Hastaysanız, en iyi seçeneği araştırırsınız: profesyonel bir doktor ararsınız. Üniversiteye başvuruyorsanız, kriterlerinizi karşılamak için başvurunuzu hazırlarken zaman ayırırsınız. Ancak, günlük işlerinizi yaptıktan ve karşılaştığınız zorluklardan sonra, kalbinizde yankılanan bir dinlenme hissetmeniz gerektiğini de unutmayın. Peki neden?

Çünkü ALLAH C.C. hep uyanıktır, her zaman hazır ve nazırdır, zor ve sıkıntılı anlarımızda ona tevekkül etmemizi buyuruyor. İşlerimizi O’ndan daha iyi kimseye emanet edemezdik. Bu nedenle, Allah’a güvenme fikri Kuran’da belirtildiğinde, Allah bize gücünü hatırlatır:

İmam Ahmed, hayatının en mutlu gününün evinde yiyecek bulamadığı için bir sabah uyandığı gün olduğunu söyledi, çünkü o günlerde tamamen Allah’a güvenmek zorunda olduğunu biliyordu. İmam Ahmed çok, çok fakirdi, çünkü sadece pazara gitmek ve kalbinin istediğini almak için bile parası yoktu Biz insanız ve her zaman ve sonra, bu belirsizliği, yalnızlığı, midemdeki bu düğümü belki durumumuzun çözmeyeceğini hissedeceğiz. Ve böyle hissetmek sorun değil, çünkü kendimize Allah’a o anda güvenmemizi hatırlatmakla ilgili. Eğer gerçekten Allah’a güvenirsek, çevremizdeki en iyisine sahip olduğumuzu bildiğimiz zaman doktorumuza güvendiğimiz gibi, bu güven bize yalnızca Allah’ın her zaman bizim için en iyisini yaptığını bilerek gönül rahatlığı verebilir. Bu huzur, rahatsızlık ve belirsizlik durumlarıyla karşı karşıya kaldığımızda geliştirilmiştir. Gerçekten tevekküle sahip olduğumuzda haram araçları asla aramayacağız , çünkü sonucu belirleyen sadece Allah olduğuna inanıyoruz. Ne zaman kendimizi belirsiz hissedersek, haydi bir miktar tevekkül alalım . Elinizden geleni yapın, ancak Allah’ın size ihtiyacınız olan sonucu vereceğinin güvencesine güvenin.

Updated: 21 Şubat 2019 — 13:37

1 Comment

Add a Comment
  1. Allah razı olsun. bazen çok boşluğa düşebiliyoruz. tevekkülü unutuyoruz.sayenizde hatirlamis olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir