Dini Chat – Pigme Müslümanlarının Yaşantısı

Kamerun'da M Pigslman Pigmeler için

“Pygmy” kelimesi cüce anlamına gelen Yunan mitolojisinden gelmektedir. Bu soyadı boylarından dolayı verilmiştir, genellikle 120 ila 150 cm boyundadır. Çok geleneksel ve öncül olan yaşam tarzıyla dikkatleri çekiyorlar. Dış dinleri ve kültürleri yavaş yavaş kabul etmeye başladılar. Bunlardan biri İslam.

Pigme’nin yaşam tarzı

GerelateerdePigmeler çok basit ve eğlenceli bir yaşam tarzına sahiptir. Ağaçlardan topladıkları bambu gövdeleri ve büyük yaprakları ile inşa edilmiş geçici evler içinde yaşıyorlar. Zamanlarının çoğunu derin ormanlarda avlayarak ve meyve toplayarak geçiriyorlar. Herhangi bir şekilde para kullanmıyorlar, bunun yerine ürünleri diğer gruplarla değiştiriyorlar.

Müslüman Pigmeler

Gerelateerde
Kamerun’da pigmeler için Camii

Müslüman cemaati, Kamerun’un Kribi kenti yakınlarındaki ormanlık bir alanda yaşayan çok küçük. Orada iki cami var. Her şey 2004’te Müslümanların ziyaretiyle başladı. Bundan önce, dış dünyayla yakın temasları olmadığı için tek tanrılı din hakkında hiçbir bilgisi yoktu.

, Yaşam ve ezbere orman bilerek onların yerleşim alanı nedeniyle yabancı endüstriyel çıkarları küçülüyor, ancak, Kamerun’un pigme birçok güçlü özelliklerinden biridir BBC bir belirtilen makalesinde “Çok, sadece doğanın kiler, ancak eczane değil . Bir bitki olan gouga’nın suyla kaynatıldığı zaman sıtmayı tedavi ettiği iddia edilir; bir diğeri, pando, cilde sürtündüğü zaman acıyı yatıştırır. Ormanda yaşamanın yolu bu şekilde ilkel görünüyor, ama aslında olağanüstü derecede sofistike, ”Bir röportajcı“ Neredeyse zen benzeri bir refah ”yazıyor. onlar var, çünkü yaşamları için ihtiyaç duydukları tüm kaynaklar onların etrafında. ”

Kamerun'da M Pigslman Pigmeler için

 

Eleştiri

Pigmeler hakkında bilgi ararken kişi yardım edemez, ancak kaynakların çoğunun onlardan ve diğer geleneksel insanlardan aşağılayıcı bir şekilde bahsettiğine dikkat edin. Kaynaklardan biri “İslam’ı benimsemeden önce vahşi hayvanları avlayarak çıplak yaşıyorlardı ancak İslam’dan sonra medeni hayata tanık olduklarını” söylüyor. Peki ‘medeniyet’ ne anlama geliyor ve neden insanların medeniyet olduğunu belirleyebilecek olan biz olalım? Batılıların üçüncü dünya insanlarını “ilkel” ve “medeniyetsiz” olarak tanımladıklarında kullandığımız aynı eleştiri. İslâm’ın o bölgeye girişi ne olursa olsun, Pigmeler her zaman zengin bir tarihe ve kültüre sahip bir insan olmuştur.

Updated: 23 Şubat 2019 — 20:55

1 Comment

Add a Comment
  1. Allah razı olsun bir bilgi daha öğrendik sayenizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir