Çocuklardan Öğrenebileceğimiz 10 Şey

islami sohbet – Çocuklardan Öğrenebileceğimiz 10 Şey

İslam Dini aile ve çocuklara çok önem vermektedir. Peygamber Efendimizin de dediği gibi;
“Her biriniz bir çobansınız ve her biriniz sürüsünden sorumlu tutulacaksınız.” (Buhari ve Müslüm)
“Çocuğunuza ve ailenize iyi görgü  kuralları öğretin” (Musannaf Abdul-Razzaq)

Bu gün çocuklara farklı bir açıdan bakalım, çocuklar da büyükler gibi bir takım bilgi ve becerilere sahiptirler. Bunlar nelerdir.

shutterstock_24886837

1- Azim : Çocuklar kolay pes etmez. Hedef odaklılar. Engeller göz ardı edilir ve istediklerini elde edene kadar hedeflerine odaklanırlar. Fakat biz yetişkinler zorluklar karşısında bazen pes eder, hedefimize ulaşamayız.

shutterstock_171272645

2- Hatalara Karşı Olumlu Bir Tutum : Çocuklar okula başlamadan önce yanlış ve hatalar üzerinde durmazlar, bunları öğrenme deneyimleri olarak kullanmazlar.  Yetişkinler olarak hatalarımızı başarısızlıktan ziyade öğrenme ve gelişme için fırsat olarak görmeyi öğrenebilmeyi diliyorum. Başarımız “asla başarısız olmamak” değil, başarısız olduğumuz her an yükselmekte.

shutterstock_151719947

3- Kalbin Saflığı : Çocuklar kin tutmaz ve kolayca affeder. Duyguları konusunda şeffaflar. Yetişkinler birbirleriyle aynı samimiyet düzeyiyle başa çıkmayı öğrenmelidir. Bir çocuğa karşı bir nezaket eylemini genişletmek isteseydiniz, geçmişin yanlışlarını kolayca unutabilirdi. Ancak çoğu yetişkin, bir kez yanlış yaparsanız  size yıllarca kin tutabilir.

shutterstock_42160555

4- Uyum Yeteneği : Çocuklar, yaşamlarındaki değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olur ve çoğu zaman katı ve değişime dirençli olan yetişkinlerin aksine, esnektirler.

LiteChoices / Shutterstock.com

5- Çocuklar Gülmeyi Sever : Ortalama bir çocuk günde yaklaşık 200 kez, ortalama bir yetişkin günde 14-17 kez güler. Çoğu yetişkin belki de gülmeyi unutmuştur

.shutterstock_230873521

6- Keşif : Çocuklar doğal olarak merak ediyorlar. Sürekli kendi yetenekleri ve çevrelerindeki dünya hakkında keşifler yapıyorlar. Biz yetişkinler olarak bilinmeyeni araştırmak için bu kendini keşfetme ve merak yoluna devam etmeliyiz.

shutterstock_231885964

7- Başkalarına Güven : Çocuklar gözle görülür biçimde başkalarına güveniyorlar. Güvenmeyi seçen insanlar daha mutlu olma, başkaları tarafından daha çok beğenilme ve daha az güvenen insanlardan daha etik olma eğilimindedir. Biz bir topluluk olarak, kardeşlerimize olan inancımızı korurken diğer yetişkinlerin güvenini kazanan, güvenilir bir şekilde davranmalıyız.

shutterstock_124425262

8- Kendine Güven: Küçük çocuklar en güzel, en hızlı, en güçlü ve en akıllı olduklarını düşünürler. Kendilerine güven duyan yetişkinlere ihtiyacımız var, böylece hayallerini gerçekleştirebilsinler.

shutterstock_93246943

9- Canlılık ve Etkinlik : Çocuklar sürekli hareket halindedir . Yetişkinlerin kafalarından çekilmeleri ve hareket etmeleri gerekiyor.

shutterstock_100114868

10- Sahip Olmayacağımız Bilgi: Bu nesil Google ve akıllı telefonlarda, çocuklarımız genellikle hiç karşılaşmadığımız faydalı bilgilere maruz kalmaktadır. Kulaklarımızı açmayı ve çocuklarımızı dinlemeyi öğrenirsek şaşırırız. Eğitim değişti ve çocuklara okulda asla öğrenemediğimiz şeyler öğretildi. Onlarla ne öğrendiklerini tartışırsak, aslında onlardan öğrenebiliriz.

Değerli Kardeşlerim,

Çocuklarımızdaki bu hazineleri takdir edin ve geliştirin. Onları ihmal etmeyin, böylece onları da ihmal eder. Kendimizden daha iyi bir nesil bekliyoruz ve başarmak için uğraştığımız şeyi sürdürmek için çaba harcayacak bir gençlik bekliyoruz.

Unutmayın ki, haklı olarak yetiştirilen bir çocuk, ondan önce geçmeniz durumunda katlanmanız için katlanacağınız sürekli bir hayır işidir ve sizden önce geçmesi gereken ölçekte en ağır ödül.

Hayat, başardıklarınızla ilgili değil, katkıda bulunduğunuz şeylerle ilgilidir. Allah çocuğumuzu korusun ve onlara karşı hep dürüst olun.

Updated: 18 Mart 2019 — 11:44

1 Comment

Add a Comment
  1. emeginize saglik. guzel tesbitler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir