Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları

İslami Sohbet – Endişe ve Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları

Okyanusun ortasındaki küçük bir teknede, gökyüzü aniden kararır ve rüzgarlar toplanmaya başlar. Birden, sağanak sağanak, kafanıza ve omuzlarınıza ağır bir şekilde düşer ve minik tekneyi suyla doldurur. Tekne alabora oldu olacak gibi, kendinizi hiç bitmeyen bir okyanus ile çevrili bulacaksınız. Tamamen savunmasız ve korunmasız hissediyorsunuz. Bir dalga size çarparak suyun altına batırır. Sonra bir başkası. Sonra bir başkası. Nefesinizi zorlukla zorlukla alır ve ordan çıkamayacağınızı düşünürsünüz.

Kaygı ve sürekli endişe, hiç bitmeyen sorunların olduğu bir denizde boğuluyor gibi hissedebilir. Bir nefes alıp verebilirsiniz ama yakında tekrar yüzeyin altına itilirsiniz, neredeyse aklınıza çok fazla endişe duyduğunuzu hissederek ayakta kalamazsınız. Kendini güçsüz hissetmesine rağmen, hayatınızın ve endişenizin kontrolünü yeniden kazanabileceğinizi fark edin.

Belli bir endişe ve endişe derecesi herkeste mevcuttur ve tamamen normaldir. Herkes bazen endişelenir. Ancak, bazı insanlar için endişe hayatlarını ele geçirebilir. Her durum ve durum mümkün olan en kötü şekilde değerlendirilir ve bu da çok sayıda fiziksel ve zihinsel sağlık sorununa yol açabilir. Sürekli endişeli olma durumu üretkenliğimizi etkileyebilir ve aynı zamanda hayatımızdaki insanlarla olan ilişkilerimize zarar verir. Bu yüzden , Hz. Muhammed’in  (S.A.V.)  endişelendiği zaman, “Ey Allahım! Endişeden ve üzüntüden, güçsüzlük ve tembellikten, kötülük ve korkaklıktan, borçların üstesinden gelememekten sana sığınırım ” derdi. (Sahih-i Buhari)

  1. Endişe Denizlerinde Boğulmadan Önce, endişenin başlangıç işaretlerini belirleyin ve kendinizi hazırlayın.
  2. Endişe ve Anksiyete başlangıcının belirtileri şöyledir; “Yapacak çok işim var ve hepsini başarabilmem mümkün değil.” Veya “İnsanların etrafındayken en garip şeyleri söylüyorum” gibi şeyler düşünerek kendinizi bulabilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir yerinde gerginliği fark ediyor musunuz? ? Sıcak hissetmeye mi başlıyorsunuz yoksa kalp atışlarınızı fark ediyor musunuz? Bu sinyaller endişe duymanızdan önce ortaya çıkacak işaretlerdir. Bu işaretleri farkedince kendinizi daha kolay kontrol edebilirsiniz.
  3. Endişe ve Anksiyete ile baş ettiğinizde, işler daha iyi olmayacak gibi hissedebilirsiniz. Gelecekte paniksiz bir zamanın gelip gelmeyeceğini, bir daha kolay nefes alıp almayacağınızı merak edebilirsiniz. Unutma, endişen sana zarar veremez. Aklımız sık sık bizi endişe nedeniyle hissettiğimiz rahatsızlığın tehlikeli olduğunu düşünmemize zorluyor. Bir çok insanda bu vakalar daha ağırdır, kendini ölüyormuş gibi hissetmek gibi panik atak yaşarlar. Göğsünüzün daraldığı, nefes alıp verme ve vücudunuzun donma hissi çok korkutucu. Bu duyumların ne kadar korkutucu olmasına rağmen, bir kişinin panik atakta daha hızlı bir şekilde üstesinden gelmesine yardımcı olan kanıtlanmış tekniklerden biri de kabul etmedir. Endişe duygularıyla mücadele ederken, bu duyguların üzerinizdeki kontrolünü azaltmanın en güçlü yollarından biri onları kabul etmektir. Evet beyin ve vücut normalde çığlık atıyor, çünkü bu sezgisel bir durum. Fakat siz kontrolünüzü kaybetmeyin “Ben bu duygudan kurtulmalıyım” dediğinizde ve bu endişenin size asla zarar veremeyeceğini kabul ettiğinizde 1-0 öndesinizdir.
  4. Stres anlarında endişeyi azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli teknikler vardır. Sizin için en uygun olanları seçin ve bunları sürekli olarak uygulayın; yavaş yavaş endişeyi yeneceksiniz.  Endişe dolu bir süre boyunca endişeleriniz üzerindeki kontrolünüzü yeniden kazanabileceğinizi bilmek çok sakinleştirici ve güçlendirici olabilir. Benim Kişisel favorilerimden bazıları şunlardır: namaz kılmak, derin nefes alma, doğal bir ortamda yürüyüş yapma, dikkat ve görselleştirme (yani kendimi sakin ve huzurlu hissettiren huzurlu ve güvenli bir ortamda hayal etmek).  Bir makalenin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız, endişesiz ve huzurlu günler dilerim.
Updated: 18 Mart 2019 — 23:41

1 Comment

Add a Comment
  1. cok sukurki böyle bir endiselerim olmadi ama olan arkadaslarim var ilac bagimlisi olanlar.Rabbim yardımcıları olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir