dini sohbetler yazılı

Etiketler dini sohbetler yazılı,islami sohbet
islami sohbet dini sohbetler yazılı
Kategori dini-sohbet
Bu Dini chat odasi 293 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar dini chat

dini sohbetler yazılı Hakkında Detaylar

Dini Sohbetler Grubumuzda Ehli Sünnet Hocaefendilerin Sohbetleri Paylaşılmaktadır,dini sohbetler yazılı,Hoş dini sohbetler yazılı Kadınlarla ilgili Dini Sohbetler yazılı Dini sohbet En Güzel Dini Sohbetler Sesli Dini Sohbet siteleri Dini sohbetler oku Dini Sohbetler Vaaz İlahi sohbet

 

Ey iman edenler! Kendi (din kardeş)lerinizden başkasını (dost ve) sırdaş edinmeyin. (Çünkü) Onlar size fesat (kötülük yapmak) da hiç kusur etmezler. Sizin meşakkatinizi (size sıkıntı verecek şeyleri) arzu ederler.

   Şüphesiz onların buğuz (kin ve düşmanlık)ları ağızlarından (çıkan sözlerinden) belli olmuştur. İçlerinde gizlemekte oldukları kinleri ise daha büyüktür. Muhakkak biz, size ayetlerimizi apaçık beyan ettik, eğer anlıyorsanız (düşmanlarınızla dostluk etmekten vazgeçin).”

 

   Ayet-i Kerimede geçen (Ya eyyühellezine amenü) deki: (Ya) harf-i nidadır, aynı zamanda dostun dosta olan tenbihidir. (ellezine amenü) ism-i mevsul ve sılasıdır. Dostun dostunun imanına şahitlik etmesidir.

 

   Mevla Teala, ayet-i celilede dostun dosta olan nidasıyla nida buyurdu. Dostun dostuna olan tenbihi ile tenbih buyurdu. Dostun, dostunun imanına şahitliği ile şahitlikte bulundu.Bu ne büyük bir nimettir.

   Rabbimiz bize dostluk nidasıyla nida buyuruyor, bizler ise gidiyor O’nun düşmanları olan kafirleri dost ediniyoruz. Halbuki dostluk muamelesi neyi gerektirir? Dost edindiğin kimsenin düşmanı ile dostluk etmemeyi gerektirir. devamı için ->>

 

   Mevla Teala, iman edenleri, kendine dost edindi. Fakat müslümanlar bu dostluğu muhafaza edemeyip kafir ile dostluk yaptıklarında, Allah-u Teala ceza olarak onları müslümanlara musallat eder. Bosna Hersek’te olduğu gibi. Boşnaklar sırplara kızlarını vermeğe, onlar gibi yaşamağa başlamışlardı.

Siz misiniz Mevlayı bırakıp onları dost edinen? Bakın şimdi ne kadar perişan durumdalar. Şuda var ki, Mevla Teala ateşe “Yakma!” buyursa yakmayacağı gibi, onların saldırmamalarını, vurmamalarını hükmetse, düşmanlık edemezler. Her şey Mevla Teala’nın kudret elindedir.

 

Nitekim Mevla Teala hadis-i kudside şöyle buyurmaktadır:

Ben Allah’m! Meliklerin melikiyim. Bütün meliklerin kalpleri ve perçemleri benim (kudret) elimdedir. Eğer kullar bana  itaat ederse, o melikleri onlara rahmet (acıyıcı) kılarım.

   Eğer kullar bana asi olurlarsa, o melikeleri onlara azab (vesilesi) kılarım (öyleyse) padişahları kötülemek ile meşgul olmayın, lakin bana tövbe edin (ta ki) onları sizin üzerinize merhamet edici kılayım.”

 

   Bir hadis-i şerifte de şöyle varittir:

Sünnetime sıkıca sarılmaya devam ettiğiniz müddetçe, düşmanınız üzerine galipsinizdir. Eğer sünnetimden (tatbik etmekten) çıkarsanız, Allah sizi korkutan birisini üzerinize musallat kılar. Bu korku kalplerinizden çıkmaz ta ki sünnetime (tatbik etmeye) dönünceye kadar.”

 

Bunları yazın ve ezberleyin, zira:

İlim okumak ile sayd olur (avlanır),

Yazmak ile o say da kaydolur

Hane-i dilde (kalpte) hıfz eyle ki,

Etmeye firar.”

 

   Dikkat ediyormusunuz? Resulullah’ın sünnetini yaşayıp başkalarına da yaşatma çabası içerisinde bulunanların, az dahi olsa artması sebebiyle müslümanlar dinlerini eskisine nazaran daha rahat icra edebiliyorlar.

   Geçmiş senelerde iki kişi Kur’an-ı Kerim ilmi tahsil etmek için bir araya gelemezdi. İslamiyetin yaşanması istenmiyordu. Bunun gibi bir tutum halen Rusya’da bulunan müslüman kardeşlerimize uygulanmaktadır. Orada namaz kılmak yasak, müslümanlığın icab ettirdiği her fiil yasak..

   Müslümanlar göz hapsine alınmış, namazlarını kıyam, rüku ile aşikar kılamıyorlar. Ancak müslümanlığın en büyük rüknu olan namzlarını terk etmiyorlar, ima ile kılıyorlar, yinede kılıyorlar. Bu durumun farkına varan ruslar anlıyorlar ki müslümanları islamiyetten ayıramayacaklar.

 

   Şu caminin halkı sünnet-i Resulullaha sımsıkı sarılıp, amel ettiğii takdirde, Allah’ın izniyle müslümanlar galiptir.

 

   Sure-i Muhammed’de Mevla Teala şöyle buyuruyor:

“Allah dileseydi, o kafirlerden (savaş yapmaksızın) intikamını alırdı. Fakat sizi birbirinizle imtihan etmek için  (size savaşı emrediyor). Allah yolunda öldürülenlere gelince, onların amellerini Allah boşa çıkarmaz.

  (Allah) onları hidayete erdirir ve hallerini güzelleştirir, onları (dünyada) kendilerine tanıtmış olduğu cennete koyar.

   Ey iman edenler! Eğer Alllah’a (dinine) yardım ederseniz, O’da size yardım eder (zafer verir) ve ayaklarınızı kaydırmaz.” (Ayet 4’den 5-7)

  

  Ayet-i celilelerinin manalarına vakıf olmak yüzbin sene Dolmabahçe sarayında yaşamaktan daha lezzetlidir.

YORUM YAP


Sıradaki sohbetler

 • islami arkadaşlık sitesi islami arkadaşlık sitesi İslami arkadaşlık siteleri gençler arasında revaçta Menzil islami evlilik sitesi,Gönülden Sevenler Sizler için diğer üylerimiz ile rahat iletişim sağlayacağınız bir Mobil dini sohbet sistemi oluşturulmuştur,hizmet vermeye başladığımız günden bugüne yüzlerce çiftimizin mutlu bir evliliğe adım attı. Ciddi arkadaşlığı benimsemiş bu platforma siz de katılarak özlemini çektiğiniz yuvaya kavuşabilirsiniz.
 • İsLami Sohbet sitesi İsLami Sohbet sitesi islami sohbet sizlere diyorkı evde kalmaktan sıkılanlar koronadan bıkanlar seviyeli hoş sohbet ortamlarının olduğu bu nezih ortama hepinizi bekliyoruz
 • Dinichat ile Muhabbet Dinichat ile Muhabbet     Dinichat.net evet bizler sizlere sesleniyoruz. Ne diye mi hala aramıza katılmadınız mı diye. Bir aile ortamından mahrum kalmanızı istemiyoruz. Onun için sizleri de bu aileye bekliyor aramızda görmek istiyoruz.
 • 2021 En Yeni Resimli Cuma Mesajları 2021 En Yeni Resimli Cuma Mesajları Yine bir cuma gecesindeyiz. Sizlerin sosyal medyada Instagram Twitter story lerinde Facebook WhatsApp bip ve telegramda kullanıp sevdiklerinizin cumasını kutlayabilir ve paylaşabilirsiniz.
 • Hayırlı Kandiller Hayırlı Kandiller Regaip kandili, bu kıymetli gece bu akşam idrak edilecek. Her zaman olduğu gibi, camilerin dolup taşacağı ve ellerin semaya yükseleceği mübarek gün, yine en verimli şekilde değerlendirilecek. Dinichat.net Ailesi olarak bizde sizler için Regaip gecesi için mesajlar , sözler, hazırladık..Sizlerinde destekleriyle bu gecenin önemini sevdiklerimizle paylaşarak gecirelim.. Regaib Kandil mesajları ve sözleri için ayrıntıları inceleyebilir ve hemen bir tane seçebilirsiniz.
 • Sohbet İslam ile Uzun Ömürlü Arkadaşlıklar Sohbet İslam ile Uzun Ömürlü Arkadaşlıklar sohbetislam.com islami Sohbet siteleri geçmişten günümüze kadar çok sık kullanılmaktadır.
 • Seviyeli İslami sohbet Seviyeli İslami sohbet  Baylar bayanlar stresten bunalanlar evde sıkılıp sohbet edecek bir insana ihtiyaç duyanlar bizler sizler için İslami sohbet sayfası hazırladık bizler burdayız alın çayınızı kahvenizi bir tıkla dinichat sohbet samimi aile sıcaklığındaki mekanımizda sizleri bekliyoruz bu sohbette sende var mısın
 • Ramazan da Kesintisiz RAdyo Ramazan da Kesintisiz RAdyo Ücretsiz İslami radyo. Radyo mircteFM. İslami yayın yapan bir radyodur. Ramazan da Dinlemek için tıklayın.İstediğiniz her ortamda, her zaman diliminde dilediğiniz zaman da 7.24 radyo dinlemek kanalınımız da kesintisiz dinleme imkanı bulacaksınız. Sizlerin sitemizden memnun kalması için titizlikle çalışmalarımıza devam ediyoruz.
 • dini sohbetler yazılı dini sohbetler yazılı Dini Sohbetler Grubumuzda Ehli Sünnet Hocaefendilerin Sohbetleri Paylaşılmaktadır,dini sohbetler yazılı,Hoş dini sohbetler yazılı Kadınlarla ilgili Dini Sohbetler yazılı Dini sohbet En Güzel Dini Sohbetler Sesli Dini Sohbet siteleri Dini sohbetler oku Dini Sohbetler Vaaz İlahi sohbet
 • Ruh Eşiniz Nerede? BeLkide Bizde... Ruh Eşiniz Nerede? BeLkide Bizde... Çevrimiçi sohbet çözümlerinin ortaya çıkmasıyla , Online Sohbet Odaları içinde Ruh Eşini Bulmak da alternatifler arasında olabilir.. Belki yüzyüze değilsiniz ama bir telefon yada bir selam kadar yakınsınız. Canlı sohbetlerin gerçekleştiği siteler de sevecen insanlarla muhabbet ederek ruh eşinizi bulabilirsiniz. Gelmeden görmeden tanımadan asla bilemez anlayamazsınız. Aradığınızı orada burada başka yerlerde aramayınız çok uzakta olmayabilir.