dini sohbetler yazılı

Etiketler dini sohbetler yazılı,islami sohbet
islami sohbet dini sohbetler yazılı
Kategori dini-sohbet
Bu Dini chat odasi 188 Kez ziyaret edilmiştir
Yazar dini chat

dini sohbetler yazılı Hakkında Detaylar

Dini Sohbetler Grubumuzda Ehli Sünnet Hocaefendilerin Sohbetleri Paylaşılmaktadır,dini sohbetler yazılı,Hoş dini sohbetler yazılı Kadınlarla ilgili Dini Sohbetler yazılı Dini sohbet En Güzel Dini Sohbetler Sesli Dini Sohbet siteleri Dini sohbetler oku Dini Sohbetler Vaaz İlahi sohbet

 

Ey iman edenler! Kendi (din kardeş)lerinizden başkasını (dost ve) sırdaş edinmeyin. (Çünkü) Onlar size fesat (kötülük yapmak) da hiç kusur etmezler. Sizin meşakkatinizi (size sıkıntı verecek şeyleri) arzu ederler.

   Şüphesiz onların buğuz (kin ve düşmanlık)ları ağızlarından (çıkan sözlerinden) belli olmuştur. İçlerinde gizlemekte oldukları kinleri ise daha büyüktür. Muhakkak biz, size ayetlerimizi apaçık beyan ettik, eğer anlıyorsanız (düşmanlarınızla dostluk etmekten vazgeçin).”

 

   Ayet-i Kerimede geçen (Ya eyyühellezine amenü) deki: (Ya) harf-i nidadır, aynı zamanda dostun dosta olan tenbihidir. (ellezine amenü) ism-i mevsul ve sılasıdır. Dostun dostunun imanına şahitlik etmesidir.

 

   Mevla Teala, ayet-i celilede dostun dosta olan nidasıyla nida buyurdu. Dostun dostuna olan tenbihi ile tenbih buyurdu. Dostun, dostunun imanına şahitliği ile şahitlikte bulundu.Bu ne büyük bir nimettir.

   Rabbimiz bize dostluk nidasıyla nida buyuruyor, bizler ise gidiyor O’nun düşmanları olan kafirleri dost ediniyoruz. Halbuki dostluk muamelesi neyi gerektirir? Dost edindiğin kimsenin düşmanı ile dostluk etmemeyi gerektirir. devamı için ->>

 

   Mevla Teala, iman edenleri, kendine dost edindi. Fakat müslümanlar bu dostluğu muhafaza edemeyip kafir ile dostluk yaptıklarında, Allah-u Teala ceza olarak onları müslümanlara musallat eder. Bosna Hersek’te olduğu gibi. Boşnaklar sırplara kızlarını vermeğe, onlar gibi yaşamağa başlamışlardı.

Siz misiniz Mevlayı bırakıp onları dost edinen? Bakın şimdi ne kadar perişan durumdalar. Şuda var ki, Mevla Teala ateşe “Yakma!” buyursa yakmayacağı gibi, onların saldırmamalarını, vurmamalarını hükmetse, düşmanlık edemezler. Her şey Mevla Teala’nın kudret elindedir.

 

Nitekim Mevla Teala hadis-i kudside şöyle buyurmaktadır:

Ben Allah’m! Meliklerin melikiyim. Bütün meliklerin kalpleri ve perçemleri benim (kudret) elimdedir. Eğer kullar bana  itaat ederse, o melikleri onlara rahmet (acıyıcı) kılarım.

   Eğer kullar bana asi olurlarsa, o melikeleri onlara azab (vesilesi) kılarım (öyleyse) padişahları kötülemek ile meşgul olmayın, lakin bana tövbe edin (ta ki) onları sizin üzerinize merhamet edici kılayım.”

 

   Bir hadis-i şerifte de şöyle varittir:

Sünnetime sıkıca sarılmaya devam ettiğiniz müddetçe, düşmanınız üzerine galipsinizdir. Eğer sünnetimden (tatbik etmekten) çıkarsanız, Allah sizi korkutan birisini üzerinize musallat kılar. Bu korku kalplerinizden çıkmaz ta ki sünnetime (tatbik etmeye) dönünceye kadar.”

 

Bunları yazın ve ezberleyin, zira:

İlim okumak ile sayd olur (avlanır),

Yazmak ile o say da kaydolur

Hane-i dilde (kalpte) hıfz eyle ki,

Etmeye firar.”

 

   Dikkat ediyormusunuz? Resulullah’ın sünnetini yaşayıp başkalarına da yaşatma çabası içerisinde bulunanların, az dahi olsa artması sebebiyle müslümanlar dinlerini eskisine nazaran daha rahat icra edebiliyorlar.

   Geçmiş senelerde iki kişi Kur’an-ı Kerim ilmi tahsil etmek için bir araya gelemezdi. İslamiyetin yaşanması istenmiyordu. Bunun gibi bir tutum halen Rusya’da bulunan müslüman kardeşlerimize uygulanmaktadır. Orada namaz kılmak yasak, müslümanlığın icab ettirdiği her fiil yasak..

   Müslümanlar göz hapsine alınmış, namazlarını kıyam, rüku ile aşikar kılamıyorlar. Ancak müslümanlığın en büyük rüknu olan namzlarını terk etmiyorlar, ima ile kılıyorlar, yinede kılıyorlar. Bu durumun farkına varan ruslar anlıyorlar ki müslümanları islamiyetten ayıramayacaklar.

 

   Şu caminin halkı sünnet-i Resulullaha sımsıkı sarılıp, amel ettiğii takdirde, Allah’ın izniyle müslümanlar galiptir.

 

   Sure-i Muhammed’de Mevla Teala şöyle buyuruyor:

“Allah dileseydi, o kafirlerden (savaş yapmaksızın) intikamını alırdı. Fakat sizi birbirinizle imtihan etmek için  (size savaşı emrediyor). Allah yolunda öldürülenlere gelince, onların amellerini Allah boşa çıkarmaz.

  (Allah) onları hidayete erdirir ve hallerini güzelleştirir, onları (dünyada) kendilerine tanıtmış olduğu cennete koyar.

   Ey iman edenler! Eğer Alllah’a (dinine) yardım ederseniz, O’da size yardım eder (zafer verir) ve ayaklarınızı kaydırmaz.” (Ayet 4’den 5-7)

  

  Ayet-i celilelerinin manalarına vakıf olmak yüzbin sene Dolmabahçe sarayında yaşamaktan daha lezzetlidir.

YORUM YAP


Sıradaki sohbetler

 • Mynet islami Sohbet Mynet islami Sohbet Mynet islami Sohbet Bedava Dini Sohbet islami arkadaşlık sitesiden Bazen öyle anlar vardır ki o kadar kalabalıklar içerisinde kendinizi yalnız hissedersiniz kimsenin sizi tanımadığı ve uçsuz bucaksız yerlere gitmek istersiniz,işte yeni arayuz ile mynet chat odalari,Kapanan mynet sohbet odaları ile yeni döneme damgasını vuran, eski mynet sohbet hizmeti sitemizdedir. Mynet sohbet mobil cihazlardan giriş yapın
 • chat dini sohbet odası chat dini sohbet odası islami chat siteleri sizlere bu bilgileri karşılıklı sohbet ederek bilgilendirme imkanı sunmaktadır.En çok ziyaret edilen Mobil islami sohbet sitesi içerisinde yüzlerce arkadaşlık ve dostluklar sizleri bekliyor
 • Geveze Sohbet Geveze Sohbet Dinichat.net sizlere Geveze sohbet odaları ücretsiz chat sohbet siteleri hizmeti sunar,mobil sohbet uygulaması Geveze bizim mekan chat siteleri, bedava üyeliksiz sohbet,gevezelik yapmak isteyenlere özel yaşli genc kiz dul evli bekar 7/24 Geveze.chat geveze sohbet odaları, geveze chat, geveze mobil sohbet, chat, bedava sohbet, canlı sohbet ve geveze arkadaş sitemiz açiktir
 • Radyoda da SizLerLeyiz Radyoda da SizLerLeyiz Gurbette kaldık mı diyorsunuz.? Yoksa yüreğime hasretlik mi düştü? Diyorsunuz. Artık demeyin. Neden mi? Çünkü sohbette sizlere nezih bir ortam sunan mircte.org müzikte de farkını ortaya koyarak sizlere en ritmik en farklı en güzel şarkıları ile karşınızda. Nette müzik keyfi ile mircte.net,dinisohbetodalari.com, irc de canlı müzik,mircde radyo dinle,canlı radyo programları,gurbet türküleri, gurbet chat müzik, canlı radyo olarak sizlerleyiz.
 • Mobilden Sohbet Mobilden Sohbet Sohbette sizlere o kadar da uzak değiliz aslında. Elinizdeki telefon ve bir tık kadar yakınız. Sizler halâ bizlere katılmadınız mı. O zaman daha fazla vakit kaybetmeden aramıza gelme vakti. Bizler buradayız ya sizler nerdesiniz.
 • Dinichat islami sohbet Dinichat islami sohbet Türkiyenin en uzun vadeli Dini chat odaları Kaliteli,seviyeli, hoşgörülü,samimi islami sohbet bizim işimiz.Güvenli,dini sohbet et,chat yap ve yeni arkadaşlar bul . Sizlere en keyifli sohbet ,islami chat ortamı sunmaktadır bedeva mobil destekli sunmaktadır.. Hayden birlik olalım. sizde katılın bu olmazsa olmaz ortama.
 • Dinichat ile Muhabbet Dinichat ile Muhabbet     Dinichat.net evet bizler sizlere sesleniyoruz. Ne diye mi hala aramıza katılmadınız mı diye. Bir aile ortamından mahrum kalmanızı istemiyoruz. Onun için sizleri de bu aileye bekliyor aramızda görmek istiyoruz.
 • Bayanlara özel Dini sohbetler Bayanlara özel Dini sohbetler Bayanlara özel Dini sohbetler islami sohbet odalari, Hoş dini sohbetler İnsanı rahatlatan dini sohbetler Dini sohbet veren hocaların isimleri Bayanlara özel Dini sohbetler Dini sohbetler oku Rahatlatan Dini sohbetler Dini Sohbetler Vaaz Sesli dini sohbet Siteleri
 • İsLami Sohbet sitesi İsLami Sohbet sitesi islami sohbet sizlere diyorkı evde kalmaktan sıkılanlar koronadan bıkanlar seviyeli hoş sohbet ortamlarının olduğu bu nezih ortama hepinizi bekliyoruz
 • Sohbet Odaları ücretsiz Sohbet Odaları ücretsiz Sohbet Odaları ücretsiz Dini sohbet ortamı bizim işimiz, mobil islami sohbet odaları ve mobil arayüz ile bedava Dini sohbet edin Dinichat.net ile islami chat arkadaşı bulun.